Започва строежът на 100 амбулатории в страната

Започва строежът на 100 амбулатории в страната
22.04.2026 13:24

От Министерството на здравеопазването (МЗ) съобщават, че всички договори с 37 общини за изграждането на 100 нови амбулатории за извънболнична помощ са вече сключени. Проектът се реализира със средства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и предвижда разкриването на съвременни кабинети в 96 села и 4 града.

Срок до 2026 годинаИзграждането на обектите ще се осъществи чрез модулни конструкции тип контейнери, които ще бъдат предоставени за безвъзмездно ползване на медицински специалисти чрез съответните местни администрации. Проектите трябва да бъдат финализирани най-късно до 30 юни 2026 година.

„Така се създават условия хората да получават първична медицинска помощ по-близо до мястото, където живеят“, аргументират инвестицията от здравното ведомство.

Телемедицина и нови правилаПаралелно със строежа на физическите кабинети се въвежда и дигитална платформа за дистанционни прегледи. В началото на април Министерството обнародва първата цялостна Наредба за медицинската помощ от разстояние, която регламентира телемедицината у нас. Тя цели да гарантира правната сигурност, защитата на пациентските данни и пълната интеграция на дистанционните услуги с Националната здравноинформационна система (НЗИС).

Остра реакция от лекаритеВъпреки заявените намерения за модернизация, от Българския лекарски съюз (БЛС) излязоха с официална позиция, в която повдигнаха въпроса за острия дефицит на кадри. От съсловната организация принципно подкрепят инфраструктурната инвестиция, но предупреждават за критичната липса на лекари по места, които да обезпечат работата на новите пунктове.

„Прави впечатление, че настоящото ръководство на Министерството на здравеопазването предприема действия по сключване на договорите броени дни преди приключването на своя мандат“, посочват от БЛС, призовавайки за ясно разписани правила, които да отговарят на реалните възможности на родната здравна система.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

В Слънчев бряг: Украинец умря на масата, румънец се удави

23.06.2026 09:34    

Двама чужденци са починали в Слънчев бряг в понеделник следобед.

Иван Шишков вади разкрития за „Хемус“, Тристранката заседава извънредно

Днешният ден бележи динамично развитие по ключови теми от държавното управление, регионалната политика и социалния сектор в България.

Киселова: Позицията на ПБ - "можем да прокараме каквото си искаме", може да им изиграе лоша шега

Ако върнем лентата назад и видим как този правно-държавен-общински-частен спор се разрастваше и все повече институции са намесени в него, могат да

Новият състав на Централната избирателна комисия встъпва в длъжност днес

Новият състав на Централна избирателна комисия (ЦИК) встъпва в длъжност от днес. Това се посочва в указа, подписан от президента Илияна Йотова, с к