Всички хора, родени в годините от 1970 до 2000, завършващи на нула, трябва да си поставят ваксина против дифтерия и тетанус през тази година. Тя се слага веднъж на 10 години, а личните лекари разполагат с необходимите количества. Това заяви за Telegraph общопрактикуващият лекар д-р Мирослава Методиева.
"Тази година всички, които завършват на нула – 1970 до 2000 година, трябва да си поставят ваксината за дифтерия и тетанус. Тя се слага веднъж на 10 години", каза д-р Методиева и уточни, че лекарите разполагат с необходимите количества ваксини.
Медикът коментира и отпадането на някои проби манту, които преди се правеха на по-големите деца. Тя обясни, че от около пет години вече не се правят втората и третата проба. В миналото те са се правели в първи, пети и десети клас, а сега са отпаднали тестовете за 11 и 17-годишните. „Преди ги слагахме в първи клас, в пети клас и в десети клас. Отпаднаха тези на 11 и 17-годишна възраст и сега правим манту само преди да тръгнат на училище", обясни д-р Методиева.
Според нея тази промяна не е повлияла върху имунизационния статус на населението, тъй като целта на пробата манту е да провери дали организмът има имунитет към туберкулозата. „На този етап аз нямам новозаболели", увери медикът.
Д-р Методиева подчерта, че има ръст на заболеваемостта от туберкулоза, но това не е заради отпадналите проби, а по съвсем други причини. „Самата бактерия показва изменчивост, става резистентна към препаратите, с които е лекувана до момента", коментира тя.
Същият проблем според нея съществува и при други бактериални инфекции, където нараства резистентността. Причината е в безконтролното използване на антибиотици в миналото, когато „в България можеше да се купуват антибиотици като бонбони от магазина".
Семейният лекар приветства въвеждането на електронните рецепти, защото така се упражнява по-добър контрол върху лечението на българите. По думите ѝ ръстът на случаите на туберкулоза не е от скоро, а продължава от години.
Д-р Методиева изрази притеснение от нарастващите антиваксърски нагласи, които водят до отказ от имунизация на децата. „Ние сме някакви безумци, ако имаме възможност да предотвратим някои заболявания, но поради някакви причини антиваксърите излагат децата си на опасност", заяви категорично тя.
При ухапване и порязване – тетаничен анатоксин
Специалистът посочи, че при ухапване от животно или порязване трябва да се постави тетаничен анатоксин, който да донапрегне имунитета и да защити организма. „Тетаничният анатоксин, който се слага при ухапване или нараняване, се закупува от аптеката и се поставя от семейния лекар", обясни тя.
Д-р Методиева добави, че дифтерийният компонент от ваксината, която се слага на всеки 10 години, не може да се приложи, ако човек не се е имунизирал. „Оставаме единствено защитени от ваксината", категорична е тя.
Лекарят обясни, че ваксината срещу бяс е различна и се прилага при определени случаи, когато животното показва симптоми на заболяването. „Тя не е масова ваксина като тетануса", отбеляза специалистът.
Очаквано увеличение на ентеровирусите след празниците
След Великденските празници се очаква увеличение на случаите на ентеровируси, предупреди д-р Методиева. Тези вируси се проявяват с висока температура, повръщане и разстройство и също се пренасят чрез неизмити ръце.
„Вече са започнали, но ситуацията ще се влоши след празниците, през които хората са обменили вирусите. След празниците ще е чудно", предупреди медикът. Тя посочи, че лечението на тези вируси отнема два-три дни.
За предпазване от всякакви инфекции, д-р Методиева препоръчва поддържане на добра хигиена на ръцете и отказване от лошите навици да си лапаме пръстите и да пипаме лицето и устата си.