"Единствен, който се справя там (в ПБ), е г-н Копринков, защото им подрежда структурите на партията така, както трябва, и който го подценява, много греши".
Това заяви председателят на ГЕРБ Бойко Борисов в Кюстендил, където говори пред младите в рамките на Академия "Новите умове", която трябва да подготви новите кадри на партията така че, тя отново да спечели доверието на избирателя.
Николай Копринков е шеф на политическия кабинет на премиера Румен Радев, преди това бе съветник на Радев като президент и в последните години усилено гради партията му. Той е един от най-доверените хора на Радев и влезе в тясното ръководство нановорегистрираната партия "Прогресивна България". Според източници от "Прогреснивна България" през Копринков минава цялата дейност на ПБ - той кадрува, той гради партийните структури по места, той държи парламентарната група.
В същото време Борисов разкритикува министрите, които не управляват за първи път, и вече са били начело на министерства със служебен мандат.
"В сегашния кабинет има министри, които включително и по два пъти са били премиери като Гълъб Донев, Шишков за трети път е министър, Демерджиев също. Те не се учат, но излизат и говорят все едно сега са се родили. Не сме с бяла памет, както казва Радев. Имаме много добра памет", посочи Борисов.
"Ние се държим толерантно, но не можем да слушаме всеки ден оправдания и че някой им е виновен. Вместо да се стегнат, да си поемат отговорността и да си изравнят финансите. И народът, и опозицията ще приеме, ако решенията са правилни", критикува още той и допълни, че вместо това управляващите дават с 2 млрд. повече на същите фирми, за които казват, че са олигарси.
"Ние правим същото - ГЕРБ гради нова партия с опита на старите и дръзновението на новите ни колеги, за да може, когато дойде време да управляваме, нашите министри да не се оправдават", разкри Борисов като сравни днешния период за ГЕРБ с 2009-та година, когато партията се утвърждавше във властта.
По думите му по време на най-тежката икономическа криза в света през 2009 г. ГЕРБ била в положението на "Прогресивна България", но още първата година са изчистили дефицитите и излезли на излишък.
"До ден днешен ми напомняте за постната пица на Дянков, но ние не се оправдавахме, а правехме това, което трябва", каза Борисов.
Във връзка с вчерашния протест срещу правителството на Радев той коментира, че партията му не разчитала на подобни действия за политически ефект, защото ако правителството падне и има нови избори, резултатът ще е сходен, тъй като партиите са понесли сериозни щети на последните избори и не са готови за нови.
