Спаси София: Шефът на 4та градска болница държи лекарите без заплати от декември

Спаси София: Шефът на 4та градска болница държи лекарите без заплати от декември
22.04.2026 15:05

Столичният общински съвет се събра на извънредно заседание днес, на което смени ръководството на IV градска болница. По думите на Пламена Терзирадева - общински съветник от Спаси София - назначеният от ГЕРБ директор на общинската болница не е изплащал заплати на лекарите от декември месец насам.

„Това е недопустимо - говорим за лечебно заведение, в което лекарите и персоналът работят без сигурност за доходите си вече месеци наред,“ заяви Терзирадева. По думите ѝ ситуацията е резултат от системно лошо управление и липса на прозрачност. „Директорът поиска заем на от Столичен общински съвет без никаква аргументация. Когато поискахме обяснение за какво иска парите, не получихме съдействие,“ допълни тя.

След извършени проверки - както от общински съветници, така и от други институции - са установени сериозни нарушения. Сред тях са назначаване на нови служители при невъзможност да се изплатят заплатите на настоящите, неизплащане на пълните възнаграждения и осигуровки от декември насам, както и рязко увеличение на задълженията – с близо 95% за 2025 г.

„В същото време приходите от Национална здравноосигурителна каса се сриват, а ние имаме сериозни съмнения, че се укриват договори, чрез които се източват средства,“ подчерта Терзирадева.

Особено притеснителни са и резултатите от проверките на Здравната каса. „Установени са поне 15 пациенти по документи, които реално не са били в болничните легла. Подобни разминавания има и при пациенти, финансирани от Столична община. Ако тези проверки станат регулярни, болницата рискува да остане без финансиране,“ предупреди тя. От протоколите от проверката на НЗОК става ясно, че с повечето досиета на пациенти има проблеми - липсващи документи и истории на заболяванията. „Това е повече от притеснително, но и показателно”, заяви Борис Бонев.

Според Спаси София всички тези факти водят до един извод – болницата се води умишлено към фалит, с реален риск от спиране на дейността ѝ. В отговор на кризата, всички общински съветници от здравната комисия – с изключение на представителите на ГЕРБ – внесоха и поискаха от Общинския съвет да приеме днес конкретни предложения. Първото е за отпускане на заем в размер на 800 000 €, с които да се покрият натрупаните задължения. Второто е IV градска болница да се влее във II градска и така двете здравни заведения да се оздравят с ново временно ръководство, което да подготви вливането и да управлява здравното заведение до провеждане на прозрачен конкурс.

„Назначенията на ГЕРБ в здравеопазването не водят до нищо добро - очевидно,” заяви на пресконференция след заседанието Борис Бонев.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Десетки сигнали за мазут по Южното Черноморие, нови петна край Синеморец

23.06.2026 12:01    

Мазутни петна изплуват на плажовете по Южното Черноморие. Сигналит

Най-впечатляващият сценичен спектакъл, посветен на Майкъл Джексън, разпродал над 500 000 билета в цял свят, пристига в България

На 2-ри април 2027 година, в Зала 1 на НДК, българската публика ще има възможност да преживее едно от най-мащабните и вълнуващи музикални събития,

Най-впечатляващият сценичен спектакъл, посветен на Майкъл Джексън, разпродал над 500 000 билета в цял свят, пристига в България

На 2-ри април 2027 година, в Зала 1 на НДК, българската публика ще има възможност да преживее едно от най-мащабните и вълнуващи музикални събития,

Какво ви прави магнит за комарите? Отговорът изненадва учените

Защо комарите сякаш предпочитат едни хора пред други? Въпреки многобройните популярни теории, учените все още разкриват сложните механизми, които с