Мазутни петна изплуват на плажовете по Южното Черноморие. Сигналите до екоинспекцията в Бургас за последните четири дни надхвърлят 40. В късния следобед вчера нефтени петна са се появили отново и на плаж "Бутамята" край Синеморец.
От Морска администрация заявиха, че осъществяват постоянен контрол в българските морски пространства и следят за замърсявания от плавателни съдове. Но напомниха, че такива не са установени, а става въпрос за стари отлагания от нефтопродукти, които през последните дни силното вълнение е изхвърлило на брега.
Оттам подчертават, че е невъзможно да бъде установен конкретен източник или плавателен съд, отговорен за замърсяването, тъй се касае за остатъчни вещества от неизвестен период.
Новите случаи са продължение на проблема от последните дни, когато мазутни петна замърсиха ивици от Царево до Камчия. В края на миналата седмица за първи път беше съобщено за замърсяване на плажа в района на Аркутино.
