Атанасов, ФС: Увеличените разходи за отбрана, могат ли да стимулират икономически растеж у нас?

28.07.2025 14:43

В свой анализ, от началото на май 2025, ФС акцентира върху планираните изменения в публичните разходи за отбрана. Новите геополитически реалности налагат решения за повишаване на финансирането на европейските отбранителни способности. С днешния анализ, членът на ФС Атанас Атанасов, очертава някои перспективи за икономически растеж в условията на необходимост от нарастване на разходите за отбрана в Европа.

2025 година бележи концептуален поврат в развитието на сигурността и отбранителните способности на ЕС. На историческа среща на върха, проведена на 24-25.06.2025 г. в Хага, 32-те държави членки на НАТО фиксираха нова, свръхамбициозна цел за увеличаване разходите за отбрана, която предвижда достигането им до 5% от БВП за всяка държава-членка в протежението на 10-годишен период. Двукомпонентната формула на разходите включва 3,5% от БВП за основни военни разходи и 1,5% от БВП за разходи, свързани с военната инфраструктура. 

Амбицията на правителствата извежда и друг важен ефект от нарастването на разходите -  ревитализиране на индустриалния сектор на континента и нови възможности за икономически растеж.

Какво говорят цифрите:

През 2023 г. европейската отбранителна промишленост е генерирала оборот от 158,8 млрд. евро, което е с 16,9% повече спрямо 2022 г. и 8,9% увеличение на заетостта - до 581 000 души. Общите военни разходи на ЕС за 2024 г. са 325 млрд. лв. или 1,9% от общия БВП, като се очаква  до 2027 г. да нараснат с нови 100 млрд. евро.

Понастоящем 80% от европейските поръчки за отбрана идват от доставчици извън Европа. Възникват два въпроса - за стратегическата автономност на европейската отбрана и отбранителните инвестиции с цел генериране на технологични предимства. За да бъде постигнато последното е необходимо преодоляване на силната фрагментация на военната индустрия и затвореността й в национални рамки. Реалността днес е ограничен производствен капацитет, базиран преди всичко на вътрешното търсене, отсъствие на обединени ресурси и малко възможности за научноизследователска и развойна дейност.
Основния фактор, който може да тласне националните икономики към растеж след решението за увеличение на военните разходи е изграждане на система от координирани инвестиции и покупки на ниво ЕС. Това може да стане с общи обществени поръчки.

Няколко са механизмите за това:

1. Инструментът SAFE (Действия за сигурност в Европа), предоставящ  заеми до 150 млрд. евро в помощ на държавите членки на ЕС за постигне на значително увеличение на инвестициите в отбрана чрез общи обществени поръчки. 
2. Европейската програма за отбранителна индустрия (EDIP), чрез която се предоставят 1,5 млрд. евро под формата на безвъзмездни средства до 31.12.2027 г. с цел стимулиране на общото възлагане на обществени поръчки за отбранителни продукти и укрепване на производствения капацитет.
3. Укрепване на отбранителната промишленост чрез общи обществени поръчки (EDIRPA) в сила от  19.10.2023 г., на стойност 300 млн. евро, с което се стимулира съвместно закупуване на отбранителни продукти.

Допълнителни инициативите в рамките на  бюджета на ЕС са: 8,8 млрд. евро по Европейския фонд за отбрана за научно-изследователска и развойна дейност; 1,7 млрд. евро за проекти за военна мобилност; 300 млн. евро за подкрепа на съвместните обществени поръчки; 500 млн. евро за стимулиране на производството на боеприпаси.

Според редица проучвания, увеличението на европейските разходи за отбрана от малко под 2% от БВП към момента до 3,5% би струвало около 300 милиарда евро годишно, но тази сума би могла да генерира подобно количество допълнителна икономическа активност.

Увеличените военни разходи действат и като фискален стимул. Инвестициите в отбраната стимулират икономическата активност като генерират търсене на работна ръка и материали от почти целия спектър на производство. Те притежават трансформиращ потенциал и способност да стимулират иновациите. Данни показват, че временно увеличение с 1% на военните разходи спрямо БВП повишава общата факторна производителност (ОФП) с 0,3%, оставяйки трайно наследство от умения и индустриално ноу-хау. 

Възможно ли е увеличените разходи за отбрана да стимулират икономически растеж в България? Отговорът се крие в изпълнението на определени условия.

Разходите за придобиване на отбранителни способности в определени области следва да бъдат обвързани с участие в горепосочените общи европейски механизми за финансиране на отбраната, най-вече SAFE, осигуряващ предоставяне на нисколихвени дългосрочни кредити с десетгодишен гратисен период и тридесетгодишен срок на погасяване, по който България вече заяви интерес до 3 млрд. евро.

Използване на пълния капацитет на българската военна промишленост за превъоръжаване и модернизация на Въоръжените ни сили – капацитет, който е в състояние да генерира добавена стойност при изпълнение на основни поръчки за армията. Това ще увеличи научния потенциал, изследванията и развойната дейност и ще генерира финансов ресурс на следващо по-високо равнище.

Значителен принос към икономическия растеж следва да се очаква с възможността 1,5 на сто от петпроцентовото нарастване на разходите за отбрана до 2035 г. да бъдат отделени за изграждане на военна инфраструктура с двойно предназначение - пътища, тръбопроводи, мостове, складове, летища, пунктове за управление, укрепителни съоръжения. Допълнителното участие и в Програмата на ЕС за военна мобилност по интермодалните коридори и логистични центрове чрез солидарно финансирани проекти  (“Дунав мост-II”) ще даде възможност за нарастване на производството и ще осигури развитие занапред на редица сектори от отрасловата структура на българската индустрия.

През последните години българската отбранителна индустрия реализира милиардни обороти, като за 2024 г. заявените поръчки са повече от 8 млрд. лв. Това показва неподозиран за обществото капацитет и потенциал.

Постигайки осезаем ръст, тя може да извърши преход, който да генерира нови способности за производство и износ в определени високотехнологични направления. Изисква се концентриране на научен, технологичен, организационен и финансов ресурс, с който производството на отбранителни продукти в основни държавни и частни компании да  стимулира и други сектори на производство и услуги в страната.

 Правителството изпълнява вече заявените намерения за обръщане с лице към нейния потенциал и подкрепа. Първата стъпка в организационен и функционален план е вече направена - създаването на Център за иновации в отбраната с решение на Министерски съвет от 24.06.2025 г. като звено в „София Тех Парк“ АД.

Пълният текст е достъпен на: https://www.fiscal-council.bg 

Автор: Атанас Атанасов, член на Фискалния съвет




Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Горя нашето "Европейско дърво на годината" - 600-годишен дъб

28.07.2025 20:49    

Пожарът в Трън нанесе щети на дъб на над 600 години. Дървото, изве

Младите лекари отново на протест за достойно заплащане, Асен Василев се появи сред тях

Национален протест за достойно заплащане и условия на труд на всички работещи в здравната система се провежда пред сградата на Народното събрание в

Желязков за Радев: Няма да коментирам от Кишинев "пловдивски сказки"

Няма да коментирам от Кишинев "пловдивски сказки". Това каза пред журналисти министър-председателят Росен Желязков, който е на двудневно посещение

Запорираха сметките на Община Варна заради иск за 2,7 млн. лева

Запорираха сметките на Община Варна, докато не бъдат извършени плащания по предявен иск от собственик на имот за 2.7 млн. лева за пропуснати ползи.