Изказването на Делян Пеевски, че Антикорупционната комисия трябва да бъде закрита, предизвика силен политически отзвук и отвори нова линия на напрежение в управляващата конструкция.
Политологът доц. Татяна Буруджиева коментира в ефира на „Здравей, България” по "Нова телевизия", че с тази позиция Пеевски се „центрира“ и кара всички останали да се пренаредят спрямо него.
„Той напомня на Борисов – влиза в ситуацията, доминира я и извлича ползи. Това върши добра работа на ГЕРБ и на правителството“, казва тя.
По нейни думи Пеевски излиза с тази позиция на фона на обвиненията, че той контролира всички институции. Именно затова, предполага Буруджиева, той настоява за закриването на КПК– за да демонстрира, че не държи лостовете в нея.
Политологът Теодор Славев е категоричен, че ходът на Пеевски е „ясен и прозрачен“ – опит за разграничаване от продължаващите граждански протести.
„КПК не е единствената институция, която може да се използва за бухалка. Основният фокус трябва да бъде върху прокуратурата, където ситуацията остава висяща“, подчертава той.
Славев предполага, че Пеевски няма да подкрепи нов състав на комисията, което ще остави настоящия ръководител Антон Славчев на поста и ще направи ситуацията аналогична на тази в прокуратурата.
Славев също така поставя под съмнение легитимността и реалистичността на идеята КПК да бъде закрита с бързо парламентарно гласуване.
„Не може да се закрива държавен орган за една седмица. Не би трябвало дори да се допуска подобно гласуване“, смята той.
Политологът коментира и Бойко Борисов. По негови думи, ако Борисов отиде на президентски избори с кабинета „Желязков”, то е много вероятно да ги изгуби, дори и да бъде подкрепен от Пеевски.