Летният период винаги крие рискове от стомашно-чревни неразположения. Честите пътувания и смяната на климата, нередовното ядене поради дълги разходки, престой на плажа или купони, както и рисковете от некачествени продукти или престояла храна на висока температура в заведения, са често невидима или видима заплаха за баланса на чревната ни микрофлора.
Затова специалистите съветват превенция. По един пробиотик на ден, в продължение на два месеца например, може да ни снабди с така наречените добри бактерии, които помагат да храносмиламе по-добре и да абсорбираме напълно хранителните вещества.
Тези бактерии населяват предимно дебелото черво, където синтезират множество полезни за здравето ензими и витамини В9, В6 и В12. С тази “атака” от добри бактерии, ще се радваме на повече часове спокоен стомах и оттук благоразположение на духа и по-малко стрес за целия организъм.
Ето по какви сигнали на организма разбираме, че балансът на чревната ни микрофлора е нарушен:
Подуване на корема, поява на нетипични газове след хранене, дори на гладно, промяна в ритъма на дефекацията, която се случва или по-рядко или през ден, по-чести изхождания и други.
Когато подобни признаци зачестят, добре е да се потърси лекарска помощ, независимо от сезона.
Пробиотиците и пребиотиците са и профилактиката и допълване на лечение
Пробиотикът представлява живи щамове на строго подбрани микроорганизми, които в адекватни количества, подобряват симптомите след вирусна инфекция, бактериална инфекция или след антибиотично лечение. Те съдържат неразградими хранителни съставки, които стимулират растежа и активността на чревната микрофлора и променят състава ѝ в положителна посока.
Пребиотикът благоприятства средата за размножаване на добрите бактерии и спомага за нормализиране на чревното смилане. Той подобрява колонизацията на пробиотика, т.е. на благоприятните щамове, които възстановяват добрата функция на червата. Именно за това е и добра профилактика.
Пробиотиците не само са добра профилактика и допълнение към лечение, но и стимулират имунните функции, защото повишават допълнително абсорбцията на витамини и стимулират образуването на аминокиселини, които са основен субстрат за храна на клетките на червата.
Но те имат още и още предимства. Благоприятстват понижаването на нивото на холестерола и намаляването на риска от остеопороза и ревматоиден артрит. Повлияват благоприятно и кожни проблеми и алергии.
“Двата основни пробиотични вида, които са благоприятни за нашата чревна флора и имат добър ефект за нея, са лактобацилите - млечно-кисели бактерии и бифидобактериум. Те са полезни за производството на ензими, които смилат и метаболизират протеините, синтезират витамин Б, витамин К и улесняват разграждането на жлъчните соли.
Те са и основните съставки на формулата Лактофлор Опти 6 - българска разработена формула с 6 щама, подбрани сред множество изолати от традиционни млечни продукти (кисело мляко, кашкавал, млечна суроватка). Същевременно тя съдържа и инулин - натурална фибра, която се добива от цикория”, споделя д-р Анелия Дечева - гастроентеролог.
Инулинът се среща и в друга коренова билка - репей и е храна за добрите бактерии в стомашно-чревния тракт. Проучванията показват, че увеличава абсорбцията на калций, който е особено важна хранителна съставка за жените и децата, с 18%.
“В моята практика препоръчвам подобни формули при оплаквания, подуване, газове, нарушен ритъм на дефекация. Но сега, през лятото, когато при пътуванията имаме нередовен хранителен режим, е препоръчително да взимаме пробиотици и синбиотици поне един път на ден, един или два месеца. Много синбиотици имат доказан ефект. Например Лактофлор Ентерик Екол е формула, която благодарение на дрождите, по естествен начин стопира диарията”.
Източник: Lactoflor