Всички проекти за увеличаване и модернизиране на отбранителните способности на Българската армия, с които страната ни ще кандидатства пред механизма за сигурност на Европа SAFE, са част от националния план за отбрана и подлежат на одобрение от парламента като част от националния дълг.
Това каза в Благоевград министърът на отбраната Атанас Запрянов, който посрещна българския контингент, завърнал се от мисия на НАТО в Косово, предава БНР.
Новата концепция на НАТО, насочена към увеличаване и модернизация на военните и отбранителни способности на Алианса, налага да предвидим и повече средства в изпълнение на новите отбранителни планове на страните членки от Европейския съюз.
Над 800 млрд. евро е общият военен бюджет, одобрен от Европейската комисия, а по механизма за сигурност на Европа SAFE са предвидени 150 млрд. евро. България е заявила своето искане в рамките до 3,067 млрд. евро. За да се стигне до реално одобрение, има няколко етапа, каза министър Запрянов:
"До 29-и юли ние трябва да заявим минимална и максимална стойност на желаните финансови средства, които искаме да използваме от механизма SAFE. Когато получим официално информация за одобрена сума от SAFE за България, ние ще пристъпим към разработване на национален план. След като получим това одобрение на националния план, вече ще бъдем готови да предложим на Народното събрание за изтегляне на този заем. Този заем по SAFЕ реално ще бъде част от националния ни дълг и контролът на националния дълг е също важен".
Министър Атанас Запрянов уточни, че част от одобрените проекти ще бъдат насочени към нашата военна индустрия:
"Освен превъоръжаването на армията, започваме да се грижим за развитие и модернизация на българската отбранителна индустрия и за някои от проектите ние ще ползваме и национално финансиране с националната ни индустрия".