Тази важна оздравителна мярка за икономиката и финансите в държавата, сподели бившият премиер Иван Костов в предаването "Лице в лице".
„Трябва да се стопира увеличаването на заплатите в бюджетната сфера. Този дефицит, който се задава в края на годината, ще се пребори трудно. Ще отнеме две години, за да се стабилизира страната“.
„Инфлацията е в рамките на прогнозируемото. Има фактори, които не са могли да бъдат отчетени като разпалване на инфлационните очаквания. Това кара хората да ускорят потреблението. В икономическата литература това е известно. Има и математически модели. Що се отнася до страха, той е оправдан. Хората влизат в друга система, в която трябва да пресмятат своите бюджети – приходи, разходи и спестявания“, добави той.
„Не се очакваше, че в България ще има силна опозиция срещу въвеждането на еврото и то от най-високото място в държавата – президентството“, подчерта Костов.
„В сивия сектор има много нерегистрирани доходи, които не са в банки и за които не са платени данъци. Тези доходи в момента трябва да се конвертират в евро, което става с много бързи темпове. Наблюдава се спад на паричната маса в обръщението. Извършват се много сделки в недвижимите имоти и автомобилите. Притежателите на нерегламентирани доходи така „паркират“ парите си, очаквайки после да продадат апартамента“, коментира бившият премиер.
„Ние сме една от страните с най-голям сив сектор. Възможна е и проинфлационна политика през властта. Това става чрез бюджет с много голям дефицит. Държавата е индексирала пенсии, доходи, увеличени възнаграждения в един или друг сектор. Това разпалва инфлацията и удря хората, застрашавайки ги от изпадане в бедност. Това е антисоциална политика“.
Костов е категоричен, че въвеждането на таван на цените не е добра практика.
„Държави са въвеждали таван на печалбата. КЗК може да започне да се бори с монополните и олигополните структури в страната. Една от мерките, за които писах, е да се засили конкуренцията по всякакъв начин. Много зависи от това как хората и домакинствата ще се държат в този турбулентен период. Те трябва да искат касова бележка – това е начинът да излезе на светло. Трябва да се обявят фирмите, които наемат без документи работна сила. Сивият сектор форсира проинфлационните фактори“, обясни той.
„Има силно напрежение на пазара на труда, а недостигът на работна сила кара работодателите да вдигат заплатите изпреварващо. Затова беше разумно разрешението да се наемат чуждестранни работници. Това е облекчение. Заеми, които се взимат, за да се форсира потреблението и за увеличаване на работните заплати без отсреща да има увеличаване на произведените и услуги, са лоши заеми“, коментира Костов.
„Редно е да се дава информация за изпълнението на бюджета. Тези неща са публични. Те трябва да бъдат прозрачни. Информацията за касовото изпълнение на бюджета трябва да е навреме дадена. В края на юли трябва да излезе изпълнението на бюджета за юни. Видяхме, че дълго време се задържа изпълнението за април и май. Не се появиха, когато трябваше. Вероятно това е, за да е по-благоприятна обстановката за вземането на решението (за еврото – бел. ред.) за България“, каза още той."България е в по-добра кондиция преди приемането на еврото, отколкото беше Хърватия, с която някои постоянно ни сравняват. Страната ни е напълно готова за еврозоната и е в много добро състояние. Лихвите по теглените заеми на исторически ниски нива", коментира финансистът и уточни, че еврото ще ни бъде полезно.
"Сега е времето държавата да помогне на малките и средните фирми да излязат на светло и има начини и способи това да стане, ако има желание, разбира се.
Ако работим както сега, няма да имаме икономически напредък и по-високи заплати.
Ако се вземат заеми, то те са добри, когато се инвестират в производство и повишаване на националната сигурност.
Ако обаче се теглят за заплати и пенсии на хората - не са добри", поясни Костов.
Инфлацията винаги удря по-бедните хора, е категоричен анализаторът.
Политикът Иван Костов изрази надежда, че е възможна единна дясна кандидатура за президентските избори догодина между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.
„Вярвам, че е възможна обща президентска кандидатура. Има кандидати, които могат да бъдат подкрепени и от ГЕРБ, и от ПП-ДБ. Друг е въпросът дали може да се постигне съгласие. Това не трябва да се изключва. ПП-ДБ трябва да пресмята и това – какво ще направят, ако ГЕРБ им предложи кандидатура. Румънският вариант е голям в България, защото България е поразена от хибридната агресия на Руската федерация", заключи бившият премиер.