Защитата на правата на лицата, търсещи убежище и контрола на границите, всъщност защитава и правата на българските граждани да живеят в безопасна и сигурна среда. Около това мнение се обединиха министърът на правосъдието Георги Георгиев и представителят за България на Върховния комисариат за бежанците на ООН г-жа Седа Кузуджу на проведена работна среща в Министерството на правосъдието днес, съобщиха от пресцентъра на министерството.
Темата на срещата бе предстоящото през 2026 г. влизане в сила на Пакта на Европейския съюз за миграцията и убежището и съвместните дейности между двете институции по ключови въпроси за защитата на човешките права.
Като изключително важно за България бе отбелязано засиленото сътрудничество за спазването на международните норми за защита на човешките права, включително на правата на бежанците.
Обсъдени бяха данните, предоставени от Националното бюро за правна помощ към Министерство на правосъдието, за значителен ръст на случаите на предоставената правна помощ на непридружени малолетни или непълнолетни чужденци от 2020 г., когато тази правна възможност е уредена в Закона за убежищата и бежанците (ЗУБ), до сега. Средно годишно адвокатска помощ за периода 2022-2023 г. е предоставяна в над 3 хил. случая.
Това е значителен по обем работа, която бе високо оценена от Комисариата.
Министър Георгиев благодари за възможността за обмен на информация и сътрудничество между административните съдилища и Комисариата за правилно приложение на ЗУБ. Той постави въпроса за необходимостта от предоставяне на допълнително финансиране за обучения на български магистрати по практиката на Европейския съд по правата на човека и Агенцията за основни права в ЕС.
Целта на задълбочаването на сътрудничеството е ефективната защита на човешките права, подобряване на правната рамка и приложението на уредбата и намаляване броя на осъдителните решения срещу България за неспазване на тези международни стандарти.