Здравни експерти от Турция предупреждават за наличието на опасните за хората бактерии "Vibrio parahaemolyticus" (Вибрио парахемолитикус) и "Vibrio vulnificus" (Вибрио вулнификус) в крайбрежните райони на Мраморно, Егейско и Средиземно море, съобщи в. „Миллиет“.
До момента този вид бактерии са засичани единствено в Балтийско море, като н скоро са били установени и в Северно море, както и в затворени басейни, информира „Миллиет“.
Специалистът по урология д-р Угур Аферин разяснява, че „този вид бактерии се размножават изключително лесно в загрята солена вода“, като пояснява, че те могат да предизвикат различни раздразнения и заболявания, сред които и холера, въпреки че случаите на опасната болест са рядкост в Турция.
Аферин предупреждава хората да не влизат във водата, ако имат отворени рани, тъй като бактериите могат да проникнат лесно през тях, като подчертава, че носенето на мокри бански дълго време след къпане в морето също носи сериозен риск, тъй като създава отлична среда за размножаване на бактериите.
По данни на американските власти четирима души са починали, а седем други са се разболели в САЩ на фона на нарастване на случаите на Vibrio vulnificus., пише PEOPLE.
Здравният департамент на Флорида съобщава, че въпреки че тези числа представляват спад на случаите спрямо миналата година, през 2024 г. е наблюдавано увеличение на случаите на вибриоза поради въздействието на урагана Хелън, който е причинил наводнения и е увеличил контактите със замърсена вода. През 2022 г. е имало подобен скок след урагана Иън.
Вибрионите естествено живеят в крайбрежните води,
според Центровете за контрол и превенция на заболяванията. Повечето хора се разболяват от вибриоза след консумация на сурови или недопечени миди – особено стриди – защото бактериите се „концентрират“ вътре в мидите, обясняват от Центровете за превенция и контрол на заболяванията (CDC).
Те обаче естествено живеят в слабосолена вода вода и причиняват инфекция, ако плувец има отворена рана – или скорошна татуировка или пиърсинг.
В най-лекия случай на вибриозна инфекция, заболелите ще изпитат „водниста диария, често придружена от стомашни спазми, гадене, повръщане и треска“, обясняват от CDC.
Инфекциите на кръвообръщението и отворени рани са много по-тежки,
причинявайки „опасно ниско“ кръвно налягане, кожни мехури – и некротизиращ фасциит, известен като болестта, която яде плът. Както отбелязва CDC, „Лекарите може да се наложи да ампутират краката или ръцете на пациента, за да отстранят мъртвата или заразена тъкан“.
Питър Волпи-младши, който миналата година е преживял вибриозна инфекция, като смята, че се е инфектирал при плуване в Мексиканския залив, сподели в по-ранно интервю, че това е била „най-мъчителната болка, която някога съм изпитвал“ – и че е бил прикован на легло в продължение на месеци след инфектирането си.
CDC казва, че има 80 000 случая на вибриоза годишно, като 52 000 от тях са причинени от замърсена храна.
Миналата година в УМБАЛ Бургас за първи път спасиха жена, пипнала у нас смъртоносната месоядна бактерия - в България няма данни за човек, оцелял след заразяване по кръвен път. 61-годишната жена е била на почивка на къмпинг Силистар. Наранява крака си на шезлонга, но въпреки откритата рана влиза в морето, като бактериите влизат през откритата рана.