Значително забавяне при изграждането на Националното хранилище за дълготрайно съхранение на ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци установи Сметната палата. Съоръжението, чийто строеж е възложен с решение на Министерски съвет от 2005 г. на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ (ДПРАО), трябваше да бъде завършено през 2015 г. Впоследствие срокът за въвеждане в експлоатация на първия етап е удължен до края на 2021 г., но и този срок не е спазен, показва одитът на ДПРАО за периода от 01.01.2022 г. до 31.12.2023 г. В одитния доклад, приет от Сметната палата през юли 2025 г., са констатирани и нарушения при провеждането на обществени поръчки, заради което части от него ще бъдат изпратени на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) и Агенцията за обществени поръчки (АОП). Това съобщиха от Сметната палата.
ДП РАО е създадено през 2004 г., за да управлява радиоактивните отпадъци в България, което включва обработката и погребването им, както и извеждането на съоръжения от експлоатация. Дейността на предприятието не е свързана с реализирането на печалба.
Финансирането се осигурява основно от фонд „Радиоактивни отпадъци“ (РАО) и Фонд „Извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения“ (ИЕЯС), както и със средства от Международен фонд „Козлодуй“ (МФК) чрез Европейската банка за възстановяване и развитие.
Въпреки ясните цели на националната Стратегия за управление на отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци, Сметната палата е констатирала няколко предизвикателства, които хвърлят сянка върху ефективността и безопасността на управлението на радиоактивните отпадъци в страната.
Констатации:
- Сериозно закъснение в изграждането на Хранилището за съхранение на ядрени отпадъци
Изграждането на Хранилището, което е стратегически обект за националната сигурност и е близо до АЕЦ „Козлодуй, е предвидено да се осъществи на три етапа. То е предназначено за дълготрайно съхранение на преработени и обезопасени радиоактивни отпадъци, генерирани единствено на територията на България, в т.ч. на ниско- и средноактивни РАО от промишлеността, медицината, селското стопанство, научните изследвания и бита, както и на РАО от извеждането от експлоатация на ядрени мощности.
При извършване на одита е установено, че удълженият до 2021 г. срок за изграждането и въвеждането в експлоатация на първия етап на Хранилището не е спазен. От ДПРАО съобщават, че основните причини за това са свързани с продължителни съгласувателни процедури с различни институции, обжалвания от неправителствени организации на решението за изграждане на Хранилището и на решенията по оценката за въздействие върху околната среда и др.
Проблеми са възникнали и по време на строителството: непредвидени дейности, например допълнително укрепване на земната основа, преустановяване на работата поради възникнал трагичен инцидент през 2019 г. на строителната площадка, нарушения във веригите на доставки и повишаване на цените на основни материали, затруднения, свързани с осигуряването на достатъчен брой квалифициран персонал (инженери, специалисти, работници) и др. Освен това една от фирмите в германско-българския консорциум „National Disposal Facility“, който е изпълнител на проекта, е обявена в несъстоятелност през 2024 г., което е довело до прехвърляне/ преразпределяне на задължения към останалите участници в обединението.
Съгласуван е нов график за завършване на строителството – до 30 април 2024 г., като фактическото изпълнение на основните строителни дейности е завършено в рамките на този срок. Очакваният срок за издаване на разрешение от Агенцията за ядрено регулиране за въвеждане в експлоатация на обекта е до края на 2025 г.
Разходите за периода от 2004 г. до 01.04.2025 г. за строителството на първия етап на Националното хранилище (вкл. строителен и авторски надзор) възлизат на около 160 млн. лева, като близо 141 млн. лв. са от МФ „Козлодуй“, а 19 млн. лв. – от национално финансиране.
- Нарушения при обществените поръчки
При провеждането на обществени поръчки в ДП РАО Сметната палата е установила несъответствия със Закона за обществените поръчки (ЗОП), Правилника за прилагане на ЗОП (ППЗОП) и вътрешните правила на предприятието. Най-често те са свързани с неспазени срокове, непълна документация, неспазване на изискването за участие на специализирани предприятия или кооперации на хора с увреждания и др. В Графиците за ОП за двете години не са включени поръчки, които се възлагат директно, което създава риск за нарушение на реда, предвиден в Закона.
Одиторският екип е установил, че в няколко случая при провеждане на ОП липсва увереност за конфликт на интереси, тъй като членовете на комисията по провеждане на процедурата подписват декларации още преди да е ясно кои ще са кандидатите.
През одитирания период са проведени 33 процедури за възлагане на обществени поръчки по реда на ЗОП (14 през 2022 г. и 19 през 2023 г.) и са сключени 44 договора на обща стойност 11,4 млн. лева без ДДС. При една от проверените 26 процедури („Доставка на лични предпазни средства и специални работни облекла“) е установено, че два договора са сключени преди да влезе в сила на решението за определяне на изпълнител, а стойността на сключения договор за едната обособена позиция е почти два пъти по-висока от определената прогнозна стойност. При 4 от проверените процедури е констатирано изпращане на обявления за приключването на договори след законоустановения срок.
При възлагане на обществени поръчки чрез събиране на оферти с обява и при директно възлагане са сключени общо близо 300 договора на обща стойност около 5,7 млн. лева.
Установено е, че при 6 договора (четири договора за ремонти с една фирма и два – с друга) са нарушени изискванията на ЗОП – те са сключени в резултат на директно възлагане, макар че цената надхвърля допустимия праг и изисква възлагане чрез събиране на оферти с обява.
- 97 на сто от служителите назначени без конкурс
Екипът на Сметната палата е установил, че през одитирания период в ДП РАО са назначени или преназначени общо 199 работници и служители, като 9 от тях са на ръководни длъжности. Проверката показва, че в 97 на сто от случаите служителите са назначени без провеждане на подбор, което е в несъответствие с нормативните и вътрешните документи.
Като причина за това от ДП РАО посочват, че в предходните обявени конкурси не са се явили кандидати. През 2022 г. няма назначени кандидати, въпреки че през годината са обявени 6 процедури. През 2023 г. са проведени 8 процедури, в резултат на които са назначени шестима служители.
Одитът е установил, че четирима от назначените служители не покриват изискванията за образователно-квалификационна степен в длъжностните характеристики, а шестима са без съответния професионален опит за длъжността. 16 от кандидатите при назначаването са предоставили свидетелства с изтекъл срок. В досиетата не са налични удостоверения за медицински преглед при първоначално постъпване на работа на девет кандидати. В досиетата на трима от кандидатите не са налични заключения, с които се определя медицинската им пригодност да изпълняват конкретни професионални задължения в среда на йонизиращи лъчения, както и общ здравен и психологически статус.
- Назначават без правила ръководни кадри
В Инструкцията „Набиране, подбор и назначаване на персонала в ДПРАО“ не е определен ред относно избора и назначаването на заместник-изпълнителните директори в предприятието, което не кореспондира на принципите за оповестяване и прозрачност на дейността на публичните предприятия и органите им за управление.
През одитирания период е извършена промяна в състава на Управителния съвет, като новият член е избран и назначен без конкурс.
В рамките на одитирания период са установени смени за кратко време на ръководни кадри, които след това са върнати на постовете. По информация от предприятието причините за смяната на лицата, заемащи длъжността, е наложена след нареждане от принципала за промени в управленския екип.
При одита е установено, че през първото шестмесечие на 2022 г. лицето, заемащо длъжността зам.-изпълнителен директор с ресор „Финанси, администрация и сигурност“ съвместява и длъжността ръководител на управление „Финансово и стопанско обслужване“, който според длъжностната характеристика е на негово пряко подчинение.
В ДП РАО са сключвани граждански договори за консултантски услуги, припокриващи отговорности, изпълнявани от назначени по трудово правоотношение служители. Това поставя под съмнение целесъобразността на извършените бюджетни разходи и управленските решения, свързани с тях.
- Средства за инвестиции използвани за текущи разходи
Общата стойност на средствата от държавния бюджет през 2022 г. за финансиране на ДП РАО са малко над 50 млн. лв., а за 2023 г. – близо 53 млн. лв., като усвоените през годината средства са със 175 хил. лв. по-малко от одобрения бюджет.
При извършване на одита е установено, че в отчета за изпълнението към
31.12.2023 г. на инвестиционната програма на Специализирано поделение „Извеждане от експлоатация 1-4 блок“ (СП „ИЕ 1-4 блок“) са включени разходи за доставени химически реагенти, филтри, ленти за ленторезни машини и др., чиято стойност възлиза на близо 1 милион лева. Разходите за доставка на материали и консумативи не са капиталови разходи (не са свързани с придобиването на дълготрайни активи или с подобрение и модернизация на съществуващи) и неправилно са финансирани по инвестиционната програма на СП „ИЕ 1-4 блок“. Това е в несъответствие със Закона за държавния бюджет за 2023 г. и представлява нарушение на бюджетната дисциплина.
В резултат на извършения одит на ДП „Радиоактивни отпадъци“ Сметната палата дава две препоръки на министъра на енергетиката и шест препоръки на изпълнителния директор на ДП РАО, които трябва да бъдат изпълнени до седем месеца след връчването на настоящия доклад.
Одитният доклад може да намерите на интернет страницата на Сметната палата:
https://www.bulnao.government.bg/bg/documents/15256/OD_DP_RAO_-_07.2025.pdf