Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предупреди, че Бразилия, Китай и Индия могат да бъдат засегнати тежко от американски вторични санкции, ако продължават да правят бизнес с Русия. Предупреждението беше отправено вчера по време на срещи със сенатори в американския Конгрес, ден след като президентът Доналд Тръмп обяви изпращането на нови оръжия за Украйна.
"Моето насърчение към тези три държави е, ако сега живеете в Пекин, Делхи или сте президент на Бразилия, може би ще искате да се вгледате в това, защото то може да ви засегне много силно", заяви Рюте пред журналисти във Вашингтон.
Изявленията на генералния секретар на НАТО идват след като Тръмп заплаши с "тежки" вторични мита от 100 процента срещу купувачите на руския износ, ако до 50 дни не бъде постигнато мирно споразумение в конфликта в Украйна.
Призив към световните лидериРюте призова лидерите на трите най-големи икономики извън Запада да упражнят натиск върху руския президент Владимир Путин за започване на сериозни мирни преговори.
"Така че, моля ви, обадете се на Владимир Путин и му кажете, че трябва да се заеме сериозно с мирните преговори, защото в противен случай това ще се отрази по огромен начин на Бразилия, Индия и Китай", добави той.
Думите на шефа на НАТО са насочени към държави, които продължават да купуват руски петрол и газ въпреки западните санкции срещу Москва заради войната в Украйна.
Опасения от американски сенаториАмериканският сенатор републиканец Том Тилис похвали Тръмп за обявяването на новите мерки, но изрази опасения от 50-дневното забавяне. Той заяви, че се опасява, че Путин ще се опита да използва този период, за да спечели войната или да се изправи в по-добра позиция за преговори.
"Така че трябва да погледнем на сегашното състояние на Украйна днес и да кажем: Независимо какво ще направите през следващите 50 дни, всички ваши придобивки не са на масата", коментира сенаторът.
Европейски ангажимент за подкрепа
Рюте увери, че Европа ще намери средства, за да гарантира, че Украйна е във възможно най-добра позиция в мирните преговори. Според него, съгласно споразумението с Тръмп, САЩ вече ще снабдяват "масирано" Украйна с оръжия, включително ракети и боеприпаси, платени от европейците.
Запитан дали се обсъждат ракети с далечен обсег за Украйна, генералният секретар отговори: "Те са както отбранителни, така и нападателни. Така че има всякакви видове оръжия, но не сме обсъждали подробно вчера с президента. Това наистина се разработва в момента от Пентагона, от Върховния командващ на алианса в Европа, съвместно с украинците".