Задържане на вода или целулит – открийте разликите

Задържане на вода или целулит – открийте разликите
23.05.2025 16:25

Задържането на вода и целулитът са два различни проблема, които често се бъркат поради сходния им външен вид. Всъщност те не са едно и също нещо, имат различни характеристики и произход, поради което и леченията са различни. Става дума за два различни проблема, но тясно свързани, тъй като и двата включват кръвоносната система.

Целулитът е състояние, което засяга предимно кожата и подкожната мастна тъкан. Характеризира се с мастни натрупвания, които създават типичния външен вид, наричан още портокалова кожа. Среща се по-често при жените и най-вече се локализира в области като бедрата, задните части, корема и ръцете. Причинява се от комбинация от фактори като натрупване на мазнини, слабост на съединителната тъкан, микроциркулация на кръвта и възпаление.

Задържането на течности, известно още като оток, е състояние, при което тялото задържа излишната течност. Това може да причини подуване и усещане за тежест в краката, глезените, стъпалата, ръцете или други части на тялото. Може да зависи от няколко фактора, включително хормонален дисбаланс, проблеми с кръвообращението, лоша диета, липса на физическа активност, излишък на сол в храненето и силна топлина.

Как да разпознаем проблема

Важно е да се отбележи, че целулитът и задържането на вода могат да съжителстват и да присъстват в един човек едновременно. Ето някои особености, които могат да ви помогнат да разграничите целулита от задържането на вода:

При целулита кожата има характерен външен вид с малки възли или трапчинки, обикновено описвани като портокалова кожа. Те са по-очевидни, когато кожата се прищипе или притисне. Целулитът преминава през различни стадии на развитие – от едематозен (с оток и тежест в краката) до фиброзен (с малки възли) и склеротичен (с макровъзли и неравен вид на кожата).

Задържането на вода засяга най-вече областите на тялото, които са най-податливи на натрупване на мазнини, като бедра, корем и задни части. Най-очевидният признак е оток, причинен от стагнацията на течности в дермата. Обикновено се свързва с усещане за тежест в долните крайници и умора. Проявява се с генерализирано подуване и при лек натиск с пръсти върху кожата може да остане временен отпечатък.

За разлика от целулита, който често изисква комплексен подход за лечение, задържането на вода обикновено може да се подобри чрез промени в начина на живот – намаляване на солта в храната, увеличаване на физическата активност и правилна хидратация.

Източник: novinite.bg

Здраве
Подобни  

Защо да похапваме варени динени семки

12.07.2025 16:25    

Може да ни вземете за малко луди, но миризмата на диня директно ни

Имате дрезгав, драскащ глас? Може да сте пипнали новия КОВИД Stratus

Stratus завладява света, не се поддава на ваксини. Новият щам XFG на COVID-19, известен като вариант Stratus, започва да се очертава като доминиращ

Ръст на случаите на лайшманиоза и Лаймска болест у нас

Ръст на случаите на лаймска болест в сравнение за същия период миналата година. Увеличение има и при лайшманиозата, като досега в страната ни е има

Вирусен хепатит: Седем случая в Търговищко през миналата година

Седем случая на вирусен хепатит са регистрирани в област Търговище през миналата година. В пет от тях е бил тип В, а в по един – тип А и тип Е. Тов