Задържане на вода или целулит – открийте разликите

Задържане на вода или целулит – открийте разликите
23.05.2025 16:25

Задържането на вода и целулитът са два различни проблема, които често се бъркат поради сходния им външен вид. Всъщност те не са едно и също нещо, имат различни характеристики и произход, поради което и леченията са различни. Става дума за два различни проблема, но тясно свързани, тъй като и двата включват кръвоносната система.

Целулитът е състояние, което засяга предимно кожата и подкожната мастна тъкан. Характеризира се с мастни натрупвания, които създават типичния външен вид, наричан още портокалова кожа. Среща се по-често при жените и най-вече се локализира в области като бедрата, задните части, корема и ръцете. Причинява се от комбинация от фактори като натрупване на мазнини, слабост на съединителната тъкан, микроциркулация на кръвта и възпаление.

Задържането на течности, известно още като оток, е състояние, при което тялото задържа излишната течност. Това може да причини подуване и усещане за тежест в краката, глезените, стъпалата, ръцете или други части на тялото. Може да зависи от няколко фактора, включително хормонален дисбаланс, проблеми с кръвообращението, лоша диета, липса на физическа активност, излишък на сол в храненето и силна топлина.

Как да разпознаем проблема

Важно е да се отбележи, че целулитът и задържането на вода могат да съжителстват и да присъстват в един човек едновременно. Ето някои особености, които могат да ви помогнат да разграничите целулита от задържането на вода:

При целулита кожата има характерен външен вид с малки възли или трапчинки, обикновено описвани като портокалова кожа. Те са по-очевидни, когато кожата се прищипе или притисне. Целулитът преминава през различни стадии на развитие – от едематозен (с оток и тежест в краката) до фиброзен (с малки възли) и склеротичен (с макровъзли и неравен вид на кожата).

Задържането на вода засяга най-вече областите на тялото, които са най-податливи на натрупване на мазнини, като бедра, корем и задни части. Най-очевидният признак е оток, причинен от стагнацията на течности в дермата. Обикновено се свързва с усещане за тежест в долните крайници и умора. Проявява се с генерализирано подуване и при лек натиск с пръсти върху кожата може да остане временен отпечатък.

За разлика от целулита, който често изисква комплексен подход за лечение, задържането на вода обикновено може да се подобри чрез промени в начина на живот – намаляване на солта в храната, увеличаване на физическата активност и правилна хидратация.

Източник: novinite.bg

Здраве
Подобни  

Новият вариант на COVID-19 и в България се усеща като преглъщане на стъкло

24.06.2025 16:32    

Новият подвариант на COVID-19, наречен Нимбус, вече циркулира и в

Какви са симптомите на новият COVID

Новият подвариант на Ковид-19, наречен Нимбус, привлича вниманието на здравните власти и обществото най-вече заради съобщенията за изключително бол

Случаи на лайшманиоза у нас: Колко опасно е паразитното заболяване

„Лайшманиоза е заболяване, което е известно от много години в нашата страна и се разпространява в една област в Южна България. Много рядко е, има 1

Спането повече от 9 часа е опасно за здравето

Докато всички знаем за вредите от недостатъчния сън, оказва се че прекаленият почивка може да бъде също толкова опасна за здравето. Изследвания пок