Прочутите маски на Бетовен, изваяни от Вежди Рашидов, оживяха в галерия „Vejdi"

16.05.2025 14:04

Прочутите маски на Бетовен, изваяни от Вежди Рашидов, оживяха тази вечер в едноименната галерия „Вежди“ и предизвикаха възторга на почитателите на прочутия ни скулптор и бивш министър на културата.

20-те бронзови маски и 9 рисунки с образа на автора на Девета симфония, представени в уютното модерно арт пространство, се показват за първи път, въпреки че са донесли редица награди на своя автор. 

Историята на посмъртните маски на Бетовен започва преди повече от 4 десетилетия, когато Вежди Рашидов е в началото на своята кариера. Тогава той получава ателие в една стара къща гредоред и там открива сандък, в който има около 40 гипсови маски на големия немски композитор. Според него най-вероятно те са били изготвени за продажба. 

Вежди решава да изхвърли маските, като си запази само една от тях за спомен. „Изпуснах една от маските, вдигнах я и я позалепих. Тя се промени. От смъртна маска придоби друго състояние“, разказа големият ни художник.

Именно това го кара да се замисли и да реши да ги използва в своите арт проекти.  "Маската е много интересен атрибут, който може да отразява и самия обект - така маската е и един портрет, тя може да издава и много състояния на човека", заяви Вежди Рашидов,

Рашидов участва с маските на биенале на авангардното изкуство в Париж, където печели голямата награда. Впоследствие прави изложба и във Френския културен център в хърватската столица Загреб.

Тъй като гипсовите маски започват да се чупят, преди около 25 години Вежди решава да отлее една от маските от бронз за спомен. „Има един етап във восък, както пипнах с топлия нож около очите и една восъчна капчица тръгна… Рязко от смъртна маска стана плачещата маска. След това пак капнах едни капки, рязко се промени в друго състояние. Заиграх се, стана ми интересно“, разказа той.

Така се роди Бетовен, всичко е като неговата Девета симфония, дойде ми отвътре. Но така е в изкуството нещо се получава и то случайно. Ще ми бъде интересно да видя реакцията на публиката“, сподели Вежди Рашидов.

Вежди създава 60 творби, които отлива. Започват да идват колекционери.

12 от тях заминаха за Испания и в момента са в големия скулптурен парк в Палма де Майорка. В Гърция един колекционер купи 8 маски, в хотел „Анел“ има десетина. Това, което остана, не съм го показвал никога. Тази година реших да им дам живот и те да се появят“, заяви творецът.

Така се стига до изложбата. Интересът към нея е голям, за което говорят и направените предварително откупки.

"Изкуството говори повече от всички думи, особено тези маски. За мен като актьор е от изключително значение експресията на всяко едно лице, каза министърът на културата Мариан Бачев, който присъства на представянето на експозицията „Бетовен – маски“ на Вежди Рашидов, в столичната арт галерия Vejdi.

„Музиката е по-възвишено откровение от всяка мъдрост и философия. Тази мисъл е на Бетовен. Струва ми се, че тя дава отговор на въпроса защо Вежди Рашидов създава цикъл от маски на великия композитор и темата-посвещение на Бетовен, към която скулпторът се връща през десетилетията, съставя важна линия в изкуството му. Музикалната звучност на триизмерната форма, наред със сложното оркестриране на всеки детайл в единна, хармонична и пластична композиция са качества от висок порядък. Чертите на лицето в маските в релеф или рисунка следват, в известна степен, популярния портрет на Бетовен, рисуван от Джоузеф Карл Щилер през 1820 г., когато композиторът вече е създал едни от най-известните си творби, но и почти напълно загубил слуха си", каза изкуствоведът Слава Иванова.

„За Вежди Рашидов Сезар (Сезар Балдачини, френски скулптор от италиански произход, роден през 1921 година – бел. а.) казва, че притежава невероятен темперамент на силата. Това, което създава е прекрасно, докоснато от експресионизма. Дора Валие характеризира формата в скулптурите му като силна, агресивно внушителна, излъчваща нежност, любов и отчаяние. Очевидно, Бог го е дарил с нещо, за което много други могат само да мечтаят, възкликва Дора Валие. Рано в творческия си път, Вежди Рашидов успява да се откъсне от регионалното. Той съумява да надхвърли величаната на местната пластична школа и съизмерва художествените си постижения с европейските и световните образци в културата. Остава свързан с фигуративното начало. Внушителна, реорганизарана, трансформирана и завихрена, в страстната и драматична стихия на експресията е натурата в експозициите му. Владее магията на психологическия портрет в сложен и винаги нетрадиционен, като формални характеристики, чрез които предава най-тънките и дълбочинни нюанси в духовния свят", каза още Слава Иванова.

Сред присъстващите гости бяха премиерът Росен Желязков, министърът на културата Мариан Бачев, заместник-министърът на културата Калин Вельов, заместник-министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов, Ради Найденов (министърът на външните работи от януари до май 2017 г.), проф. Янаки Стоилов, директорът на Националния исторически музей – Бони Петрунова, ректорът на Университета по библиотекознание и информационни технологии – проф. Ирена Петева, проф. Стоян Денчев – председател на съвета на настоятелите на УниБИТ, Красен Кралев – заместник-председател на Комисията по въпросите на младежта и спорта в 51-вото Народно събрание, Павел Станчев, Меглена Плугчиева, Иван Искров, Пламен Панайотов, художници и приятели на Рашидов.

Източник: epicenter.bg

Култура
Подобни  

Ето кои звезди избраха да игнорират новите правила в Кан

15.05.2025 14:41    

Червеният килим официално беше разстлан по крайбрежната алея Кроаз

Арх.Мирянов, Ники Кънчев, Янко Лозанов и Ирена Милянкова: Училището не е църква - то е нейно дете!

Училището не е църква - то е нейно дете! Около този лозунг се обединиха известни личности, подръжници на идеята за въвеж

Васил Василев-Зуека с първа изложба в София, посвети я на Дон Кихот

Крайно време беше да направя изложба в София. Реших тя да бъде тематична и избрах Дон Кихот, защото за четири години, може би, съм продал най-много

Мария Бакалова и Юлиан Вергов ще водят годишните музикални награди на „БГ радио“

Мария Бакалова и Юлиан Вергов ще водят годишните музикални награди на „БГ радио“, съобщават орга