На днешния ден се навършват и 59 години от голямото наводнение във Враца, отнело живота на стотици хора. Точно на първи май, докато трае манифестацията за Деня на труда, стената на мина "Плакалница" се къса, а водата, примесена с опасни метали от рудника помита над 500 къщи и още толкова хора. Оказва се, че експерти са предупредили властите, че укреплението не е стабилно, но никой не се е вслушал в думите им.
Вода, кал, шлака и опасни метали от мина "Плакалница" тръгват към Враца, докато стотици били в центъра на града на задължителната за онова време манифестация за Деня на труда. Историците казват, че хората които били на мероприятието са извадили късмет, тъй като водата не успяла да ги застигне. А тези които остаанли вкъщи на първи май, са намерили смъртта си.
Велик Клюнков, уредник в о-л "Нова история" в РИМ - Враца "Изтичат и се изпускат половин милион кубика вода. Залива целия Згориград, през прохода Вратцата си проправя път и чак до площада и крайречния булевард. 156 къщи официално са пометени, отделно над 2000 ранени, загиналите по официални данни са 107, но те са много повече, просто властта се е опитала да прикрие произшествието."
Причината за действията на властта най-вероятно били заради факта, че година по-рано те са били предупредени, че стената може да поддаде.
Велик Клюнков, уредник в о-л "Нова история" в РИМ - Враца "Идва един руски професор. Той се казва Павел Евдокиев. Прави анали на това хвостохранилище и съоръженията там и издава един доклад, който дори е запазен. Казва, това хранилище не е предназначено за тази маса, която поема, тази стена не е толкова здрава. Тази стена ще поддаде в рамките до една година."
Така и става. А въпреки опитите да се прикрие случая, на бял свят излизат десетки снимки от трагедията, които в момента могат да се видят и в Историческия музей във Враца.
Репортер: Има ли наказани за трагедията?
Велик Клюнков, уредник в о-л "Нова история" в РИМ - Враца "Главния инженер в комбината Коста Гъргов, и гл. инженер в цветна металургия Иван Чолаков, директор на рудник "Мир".
Гърков и Чолаков получават по 12 години затвор, Ананиев лежи 10 години заради трагедията, а директорът на рудника само 5.