А във врачанското село Згориград отдадоха почит към паметта на загиналите в наводнението преди 59 г. В храм "Св. Троица" бе отслужена панихида, а след това близки на загиналите си спомниха, за ужасяващата трагедия. Мирослава Георгиева разказва още.
Почетоха паметта на загиналите в голямото наводнение от 1 май 1966 г. във врачанското село Згориград. Панихида отслужи отец Владислав в храм "Св. Троица".
За Пенка 1 май е един от най-тъжните дни в годината от 59 години насам. В наводнението е изгубила братовчед си и леля си.
Пенка Иванова - жител на с. Згориград Имахме другарска среща и малката ми дъщеря беше тук и тръгнахме от пл. Ботев за тук и всичко беше отнесено. През гората покрай Чайка минахме з ада видим тук какво става. Всичко си спомням, разрушения мост, хората неспокойни и покрай Червения площад къщите, моста, всичко, включително и на Чайка моста шосето отнесено. Сега съм на 82 г., някъде около 26 г. съм била.
Йорданка Ангелова - жител на с. Згориград Къщата ни е отнесла, останали сме на улицата. Но слава богу бяхме живи и оцеляхме. На 7 г. в първи клас съм била, но си спомням трагедията, която изживява много хора.
Маргарита Стоянова - жител на с. Згориград Цяло село тъгува за всичките хора.
Водната стихия е взела трима близки на Маргарита - нейният баща, дядо и прадядо.
Маргарита Мишева - жител на с. Згориград Да ви кажа не си спомням, не съм имала 3 г., а моята сестра не е имала и 1 г., майка ми е била много млада. Промени се всичко и нейния и нашия живот след това. Просто си бях сираче. Ние сме били близо до реката с нова къща, която не е бил адори покрита и моят баща се връща да ни спаси. Спасява ни и моята майка го вижда как къщата отива с него, самата лава го отнася с къщата. Това на мен ми е казано, което е достоверно, той ни спасява. Виждам сега се полагат някои усилия чистят се корита, ходихме на Балкана гледам чистят се улеите, които са за водата и казах браво. Хубаво е да се полагат такива грижи, но никой не може да .. това е стихия, природа.
След трагедията преди 59 г. в Згориград е изградена голяма дига по поречието на р. Лева.
Ангел Петров - кмет на с. Згориград В момента има стени високи около 2-3 м и вече реката е контролирана, то няма и хвостохранилище и рудника мисля, че беше 1997 г. последно не работи. И сега виждате, че вече селото според мен е едно от най-хубавите. Смятам, че тук след изграждането на това корито, че р. Лева няма как да създаде проеле. Виждал съм я доста силна и бурна, но ежедневно се борим, почистваме нерегламентирани сметища. Това си зависи от нас и смятам, че ако сме малко по-съвестни няма да се получават тези неща.
Въпреки, че 1 май е официален празник в България, във Врачанско дата остава една от най-трагичните за местните хора.