Министерството на отбраната на САЩ проведе секретен тест на своето хиперзвуково оръжие с голям обсег Dark Eagle (Тъмен орел) през уикенда. Според множество съобщения, тестовата мисия е излетяла от станцията на Космическите сили в "Кейп Канаверал" в петък. Това е един от първите случаи, при които ракета с бойна глава е била тествана от авиобазата на ВВС от 1988 г. насам, съобщава онлайн изданието Interesting Engineering, цитирано от Yahoo News, пише trud.bg.
Ракетата, разработена съвместно за американската армия и военноморски сили, беше изстреляна от стартов комплекс 46. "Тъмният орел" е армейската версия на това оръжие. Изстреляна от наземна установка, ракетата лети във въздуха с пет пъти по-висока скорост от скоростта на звука и може да достигне всяка точка на Земята за броени минути.
Тайното изстрелване
Не е изненадващо, че Министерството на отбраната не е разкрило почти никакви подробности относно спецификациите на своята класифицирана мисия "Тъмен орел".
"Съвместен екип от правителствени, академични и индустриални партньори проведе тест от името на Министерството на отбраната от тестова площадка на космическата станция "Кейп Канаверал". В момента оценяваме резултатите от теста", заяви говорител на американското военно ведомство в писмено изявление пред Florida Today тази седмица.
Изстрелването не беше публично обявено предварително. Навигационно предупреждение, издадено от бреговата охрана на САЩ, обаче предполагаше, че ще се проведе хиперзвуков тестов полет. Това предупреждение очертаваше зона за сигурност, простираща се в Атлантическия океан в югоизточна посока.
Оръжието "Тъмният орел" е проектирано да се движи с приблизително 6000 км/ч или Мах 5, което е пет пъти по-бързо от скоростта на звука. Обхватът му е приблизително 2775 км. Тази мисия е вторият тестов полет на "Тъмния орел" в "Кейп Канаверал", а първият от историческото съоръжение - през декември миналата година.
Новите възможности на супер ракетите
Водещите световни военни сили все повече се стремят да тестват хиперзвукови възможности, за да си дадат предимство на бойното поле. Според американската армия хиперзвуковите оръжия могат да поразят всяка точка на света в рамките на минути.
"Тази наземна система, изстрелвана от камиони, е въоръжена с хиперзвукови ракети, които могат да се движат с над 3800 мили в час", се обяснява в публикация на американската армия, описваща "Dark Eagle". "Те могат да достигнат горната част на земната атмосфера и да останат точно извън обсега на системите за противовъздушна и противоракетна отбрана, докато не са готови да ударят, а дотогава е твърде късно за реакция".
Според репортаж на MSN, първата пълна единица "Dark Eagle" се очаква да бъде въведена в експлоатация през фискалната 2025 година, две години след графика. Всяка единица "Dark Eagle" ще се състои от четири пускови установки с осем ракети.
"Хиперзвуковите оръжия ще усложнят изчисленията за вземане на решения от противниците, засилвайки възпирането", каза Патрик Мейсън, висш американски служител, който е помощник-секретар на армията по въпросите на снабдяването, логистиката и технологиите. "Тяхната скорост, точност и гъвкавост са наравно с новото популярно име - Dark Eagle", добави той.
Военноморските сили също така се стремят да интегрират хиперзвукови оръжейни възможности на своите разрушители и подводници. Тяхната версия на системата ще се нарича "Конвенционален бърз удар".