Качественият сън е от решаващо значение за доброто здраве, а юношеството е критичен период за развитието на мозъка. Въпреки това, много тийнейджъри не спят достатъчно – проблем, който ново международно проучване разглежда с тревожна яснота, предаде Факти.
Изследване с участието на 3 222 деца на възраст между 9 и 14 години, проведено от учени от Китай и Великобритания, разделя участниците в три групи според качеството на съня им. Групата с най-лош сън спи средно по 7 часа и 10 минути на нощ, тази с най-добър сън – по 7 часа и 25 минути, а междинната група – 7 часа и 21 минути.
Макар разликите в продължителността да изглеждат минимални – само 15 минути между най-добрите и най-лошите спящи – резултатите показват значими различия. Тийнейджърите, които спят повече и по-качествено, демонстрират по-добри резултати при когнитивни тестове за четене, концентрация и решаване на задачи. Освен това те имат по-голям обем на мозъка, по-нисък пулс и по-добра мозъчна свързаност.
„Дори тази малка разлика в съня се отразява върху мозъчната структура и ефективността при задачи“, обяснява клиничният невропсихолог проф. Барбара Сахакян от Университета в Кеймбридж. „Това ни напомня колко критично важен е сънят през този етап от живота.“
Най-тревожният извод? 39% от всички участници попадат в групата с най-лош сън. Само 37% са с добри навици на сън, а 24% са в междинната категория.
Макар проучването да не доказва директна причинно-следствена връзка между съня и мозъчната функция, то добавя още едно звено към натрупващите се доказателства, че сънят е ключов за развитието на подрастващите. „Редица други изследвания потвърждават тази връзка – сънят не само подпомага мозъчната дейност, но и влияе на психическото и физическото здраве“, допълва психологът Цин Ма от Университета Фудан в Китай.
Проучването, публикувано в списание Cell Reports, е ясен сигнал както за родителите, така и за самите тийнейджъри: всяка допълнителна минута сън има значение – за по-добро здраве, по-добър фокус и по-силен мозък.