Правосъдният министър отчете: За 100 дни ведомството е изготвило 10 нормативни акта

25.04.2025 15:06

Правосъдният министър Георги Георгиев прави своя отчет за първите 100 дни работа на кабинета. В пост във Facebook Георгиев съобщи, че има 10 изготвени нормативни акта, публикувани за обществено обсъждане.

Най-важните задачи, по които е работило министерството, са възстановяване на плащанията към България по Плана за възстановяване и устойчивост и изваждане на страната ни от "сивия списък".

„Финализирахме всички законодателни реформи, които се изискват за възстановяване на второто плащане. Това включва:

- Промени в Закона за медиацията, с които за 12 групи търговски и граждански дела се дава възможност за решаване на спора по-бързо и ефективно чрез медиация, като въведохме задължителна информационна среща.

- Приет на първо четене законопроект за лицата, подаващи сигнали.

- Изготвени промени в Закона за несъстоятелността на физическите лица, с които олекотяваме процедурата.

- Промени в АПК за въвеждане на електронно правосъдие по административни дела”.

„За излизането на България от „сивия списък“ подготвихме изменение на НК, НПК и ЗАНН, с които въвеждаме мерки срещу прането на пари, подкупа на длъжностни лица и финансиране на тероризма. Вчера докладвах лично напредъка пред Групата за финансови действия (FATF) и Комитета MONEYVAL към Съвета на Европа”, посочва Георгиев.


„Стартираме отново работа по регулиране на лобистките дейности, съвместно с неправителствения сектор, което е изискване за третото плащане по ПВУ”, пише правосъдният министър.

В отчета си обръща внимание и на мерките за спиране на войната по пътищата. Той посочва, че това е ключова за кабинета тема, по която работи лично от години.

„След близо 2 години забавяне, Народното събрание прие на първо четене законопроекта, който изготвихме заедно с г-жа Фандъкова и сдружението на общините, за включване на общинските трафик-камери към системите за контрол на скоростта.

За да ускорим работата на съдилищата по делата за ПТП, затягаме режима за вещите лица по автотехническите експертизи и създаваме допълнителни възможности за разпит на вещи лица чрез видеоконферентна връзка. Целта е по-бързо правосъдие и повишаване на качеството на експертизите, включително и с изпит за признаване на правоспособност на вещите лица”, се казва в поста.

Георги Георгиев посочва още, че се затяга контрола върху арбитражните съдилища. Предстои Министерството на правосъдието да представи промените в Закона за международния търговски арбитраж.

„Оказа се, че у нас е по-лесно да се отвори арбитраж, който да решава спорове за милиони, отколкото плод-зеленчук”, заявява Георгиев.

Той допълва, че Инспекторатът на Министерство на правосъдието по Закона за съдебната власт в последния месец започна мащабна акция по проверка на арбитражи, които са постановили изключително спорни решения.

„Станахме свидетели на фрапиращи случаи на отнемане на имоти на самотни и възрастни хора, зад които стоят отлично подготвени мрежи от лица на различни нива, включително и отделни частни съдебни изпълнители, адвокати и т.н. След моя проверка поисках отнемане на правото да упражнява професията ЧСИ от София и проверките продължават”, пише Георгиев.

„След случая на жестоко причинена смърт на животни в Перник, Министерството на правосъдието подготви промени в НК, с които предлагаме нови, по-тежко наказуеми състави за проявена особена жестокост към животни, когато деянието е заснето с цел разпространение и/или користна цел”, се посочва в поста.

„Разширяваме дейността на Националното бюро за правна помощ заедно с Адвокатските съвети по места в помощ на гражданите жертви на домашно насилие. Над 70 експерти се включиха в работна група, която трябва да транспонира директивата за борба с насилието над жени и домашното насилие и на сайта на министерството направихме специална секция с най-важната информация, която трябва да знаят жертвите на домашно насилие”, заявява Георги Георгиев.

„Включихме се активно в разработването на законодателни промени за улесняване на достъпа до пазара на труда на граждани от трети страни, което е важно за бизнеса.

Защитихме увеличение на заплатите на над 5 000 служители в Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, Главна дирекция „Охрана“ и Бюрото по защита на застрашените лица към МП”, завършва правосъдният министър.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Министър Тахов представи концепция за създаване на Взаимоспомагателен фонд в земеделието

24.07.2025 21:18    

Екипът на Министерството на земеделието и храните представи пред з

НС реши: Правосъдният министър може да заличи арбитраж в случай на "системни тежки нарушения"

Министърът на правосъдието има право да разпореди заличаване на арбитраж от регистъра към Министерството на правосъдието, в случай че бъдат констат

Столичният общински съвет излезе в лятна ваканция, следващата сесия ще е през септември

Завърши последната сесия на Сточния общински съвет (СОС) преди лятната ваканция, а следващото заседание е през септември. Сесията продължи над осем

Димитър Гърдев, ИТН: Очакваме положителен отговор на повторното ни искане за плащане по ПВУ

България повторно подаде искане за плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост. Веднъж вече Европейската комисия не одобри плащанет