В света на модата се разиграва нова драма, и този път главният герой не е дизайнер или супермодел, а изкуственият интелект. Шведският гигант H&M наскоро обяви плановете си да използва “AI близнаци” – дигитални копия на реални модели – в своите маркетингови кампании, предизвиквайки буря от реакции в индустрията.
Целта на проекта е моделът да може да “участва” едновременно в десетки фотосесии, без да напуска дома си. Звучи като научна фантастика, но това е реалността, която H&M се опитва да създаде чрез своите “AI близнаци”. Технологията позволява създаването на дигитални копия на реални модели, които могат да бъдат използвани в различни маркетингови материали, без необходимостта от физически фотосесии. По-евтино, по-бързо и по-качествено – мечтата на всеки капиталист.
Идеята на H&M изобщо не е нова – други марки като Levi’s и Mango вече са експериментирали с подобни технологии. Но мащабът и амбицията на шведския гигант поставят инициативата му в центъра на вниманието и превръщат компанията в своеобразен пионер в масовото прилагане на AI в модната реклама.
Защитниците на новата технология изтъкват множество предимства. H&M твърди, че елиминирането на разходите за пътуване, локации и логистика може да доведе до съществени финансови ползи. Също така, дигиталните модели няма да боледуват, няма да се изморяват и няма да имат нужда от армия професионалисти, които да ги поддържат във форма. В същото време моделите ще запазят правата върху своите дигитални копия и ще получават справедливо възнаграждение за използването им.
От другата страна на барикадата стоят критиците, които виждат в AI моделите екзистенциална заплаха за цяла индустрия от творци. Моделите ще получават някакви възнаграждения, но работата за фотографи, гримьори, стилисти и т.н. ще намалее драстично. Някои от тях ще загубят работата си и може би ще трябва да си търсят друга професия. Особено уязвими ще са и начинаещите модели, които тепърва навлизат в индустрията. Докато утвърдените имена могат да договарят изгодни условия за лицензиране на своите дигитални копия, новите таланти рискуват да останат без възможности за изява и развитие.
Все пак H&M твърди, че моделите ще получават възнаграждение, сравнимо с традиционните фотосесии, и ще запазят собствеността върху своите дигитални копия. И при това без да си мръднат пръста. Критиците остават скептични относно прилагането на тези обещания в практиката. А някои предполагат, че това ще е просто началото на един процес, които в крайна сметка ще свали цените на моделите до минимума. Има милиони красиви момичета и момчета по света. Не всяко от тях обаче може да се справи с професията на модел. Сега обаче, това няма да е толкова трудно. Ще трябва просто да се направи дигитален модел и всичко е готово. Така предлагането ще стане огромно, а това води до падане на цената. А след няколко години технологията ще е толкова напреднала, че ще може да прави дигитални модели от “нищото”. Все пак ми е трудно да заплача за “горките” супермодели. От една страна това се случва всеки ден с милиони хора. Светът се променя и хората губят работата си, търсят нова, сменят професии. Такъв е животът! От друга, хората които са имали силите, постоянството, физическата красота и чара да станат модели, надали ще останат без работа. Някои дори могат да получат по-добър жребий в живота и да използват връзките и потенциала си да правят нещо по-смислено.