5 безплатни VPN приложения в App Store и Google Play шпионират за китайската армия

25.04.2025 14:12

Потребителите по цял свят се обръщат към Virtual Private Network (VPN) решения, за да защитят личните си данни и поверителността на своето онлайн присъствие. Последното разследване обаче повдига сериозни опасения относно истинските цели зад някои от най-популярните VPN приложения.

Според съвместно разследване на Tech Transparency Project и Financial Times, най-малко пет VPN приложения в App Store и Google Play имат връзки с китайската армия. Три от тях се радват на впечатляващите над 1 милион изтегляния – факт, който превръща ситуацията в потенциален риск за националната сигурност.

VPN технологията по принцип е създадена да предпазва потребителите от т. нар. “man-in-the-middle” атаки при използване на публични Wi-Fi мрежи и да гарантира, че доставчиците на интернет услуги не могат да проследяват посетените уебсайтове. Освен това, тези инструменти позволяват заобикаляне на географски ограничения за достъп до видео съдържание или информация, блокирана от правителствени цензори.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Парадоксът е, че приложение, представящо се като защитник на вашата поверителност, може всъщност да бъде троянски кон, който събира и предава вашите данни.

Сложна мрежа от компании и връзки

Разследването разкрива връзки между петте приложения и компанията Qihoo 360 (официално известна като 360 Security Technology), която беше санкционирана от САЩ през 2020 г. заради предполагаеми връзки с китайската армия. По-късно американското министерство на отбраната добави Qihoo към списъка с компании, свързани с китайските военни.

Особено обезпокоителен е фактът, че дъщерно дружество на една от китайските компании зад приложенията – Guangzhou Lianchuang – търси служители за позиция, свързана с “мониторинг и анализ на данни от платформата”, като изрично се посочва, че идеалният кандидат трябва да бъде “добре запознат с американската култура”.

Компанията твърди, че нейните приложения оперират в над 220 държави и имат 10 милиона ежедневни потребители.

Въпросните приложения са:

Turbo VPN VPN Proxy Master Thunder VPN Snap VPN Signal Secure VPN (няма връзка с приложението за съобщения Signal)

След сигнал от Financial Times, Apple премахна Thunder VPN и Snap VPN от App Store. Съдбата на останалите три приложения остава неясна. Apple увери, че приема сериозно въпросите за поверителността и сигурността на потребителите, като има особено строги правила за VPN приложенията. Всяко приложение, което не спазва тези насоки, ще бъде премахнато от App Store.

Експертите препоръчват да се използват само VPN приложения, предлагани от утвърдени компании, за предпочитане такива като NordVPN, които позволяват независими одити на своята сигурност.

Китайските VPN приложения по принцип предизвикват недоверие, тъй като законът изисква разработчиците да съхраняват регистри на използването и да ги предоставят на правителството. Приложения, които не спазват това изискване, бяха премахнати от App Store още през 2017 г.

Случаят отново подчертава важността на един от спорните въпроси на дигиталната сигурност: инструментите, създадени да защитават нашата поверителност, могат лесно да се превърнат в най-големите заплахи за нея, ако не подхождаме с необходимата бдителност при избора си. Хубаво е да помним, че много често когато нещо е безплатно, стоката се оказваме самите ние.

Източник: tehnocafe.com

Технологии
Подобни  

Полицията се готви да въведе система с ИИ, която ще може да “предсказва” извършването на престъпления в метрото на Ню Йорк

04.05.2025 17:57    

Метрополитенът на Ню Йорк изследва възможностите на изкуствения ин

Много скоро Microsoft Authenticator ще изтрие запазените ви пароли. Ето какво трябва да направите, за да не ги загубите.

Microsoft започва поетапно премахване на функциите за управление на пароли в приложението Authenticator, като процесът ще протече в три етапа:

NotebookLM на Google вече предлага аудио обобщения на 76 нови езика, включително български

, позволява на потребителите да генерират подобни на подкаст аудио обобщения с помощта на виртуални водещи. Тези обобщения се създават на базата на

Изкуственият интелект като оръжие за манипулация: Експеримент в Reddit показва колко уязвими са хората

Екипа тайно пускат в действие AI ботове, които публикуват над 1700 коментара в продължение на няколко месеца. Тези ботове не просто участват в диск