Фантазиите на Тръмп за iPhone “Made in USA”: Когато популизма се сблъсква с реалността

25.04.2025 14:12

Една от мечтите на президента Тръмп е следващия му iPhone да има надпис “Made in USA” вместо познатото “Assembled in China”. Според изкривената логика на американския политик това е лесна работа. Затова нямаше много учудени, когато с характерния си размах и без много да му мисли, Тръмп наложи 104% мита върху стоките, внасяни от Китай. А после, сякаш това не беше достатъчно, вдигна митата до умопомрачителните 125%.

“Просто преместете производството в Америка!” – или как Тръмп опрости сложен проблем до абсурд

Според Тръмп решението е просто – ако компаниите искат да избегнат митата върху стоки от Китай, Виетнам, Тайланд и Индия, трябва просто да преместят производството си в САЩ. Звучи логично в политическа реч, но в реалния свят на глобалните вериги за доставки? Не толкова.

“Абсолютно, той вярва, че имаме работната ръка, имаме работната сила, имаме ресурсите да го направим!” заяви с ентусиазъм прессекретарят на Белия дом Каролин Левит, сякаш става въпрос за организиране на барбекю в задния двор, а не за преместване на една от най-сложните производствени екосистеми в света.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Министърът на търговията Хауърд Лутник добави своя бисер към дискусията: “Армията от милиони и милиони хора, които завинтват малки, малки винтчета, за да правят iPhone-и, скоро ще е американска.” Да, точно така – милиони американци, които мечтаят да завинтват винтчета по цял ден за минимална заплата, просто чакат този момент!

Реалността зад производството на iPhone: Малко по-сложно от “завинтване на винтчета”

Докато политиците фантазират, нека погледнем реалността. Списъкът с доставчици на Apple включва над 320 компании от повече от 50 държави, които заедно наемат около 1.4 милиона души. Минералите, необходими за производството на iPhone, идват от 79 страни и се обработват в 200 различни рафинерии и топилни пещи, от които само 20 се намират в САЩ.

Тим Кук, CEO на Apple, обясни още през 2017 г., че причината компаниите да използват Китай не са ниските разходи за труд (които вече не са толкова ниски), а уменията и опитът, концентрирани на едно място:

“Нашите продукти изискват наистина напреднали инструменти и прецизност при работата с материалите. Китай постави огромен фокус върху производството. САЩ, с течение на времето, спряха да развиват масово определени професионалните умения. Можете да съберете всички инженери по инструментална екипировка в САЩ в стаята, в която седим в момента. В Китай ще ви трябват множество футболни игрища.”

Финансовата реалност: Сглобен в САЩ iPhone ще струва около $2,300?

Ако някак си Apple успее да премести производството на iPhone в САЩ, цената му вероятно ще скочи до около $2,300. За да стане ясно защо – американските оператори на машини печелят средно $43,000 годишно, докато същата професия във Виетнам носи по-малко от $5,000.

Според анализатора Дан Айвс от Wedbush Securities: “Реалността е, че ще са необходими 3 години и $30 милиарда, за да се премести дори само 10% от веригата за доставки на Apple от Азия в САЩ, при това с огромни смущения в процеса.”

“За американските потребители реалността на $1,000 iPhone като един от най-добре изработените потребителски продукти на планетата ще изчезне,” добави той. “Ако потребителите искат iPhone за $3,500, тогава да, можем да ги правим в Ню Джърси или Тексас.”

Има и нещо още по-лошо. Apple вече опита да произвежда в САЩ – с Mac Pro през 2013 г. Сглобяван в Остин, Тексас, компютърът беше забавен с месеци поради различни проблеми, един от които беше… недостиг на винтове. Да, не можаха да намерят достатъчно винтове в страната, която според Тръмп е готова да произвежда най-сложния потребителски електронен продукт в света. Истината е, че в последните години Щатите и ЕС изцяло зависят от производството в Азия. Там е по-евтино, има много работна ръка и екологията не е приоритет. Ще трябват много пари, време и усилия, за да се поправи грешката, която Запада направи по отношение на Китай. В света на Тръмп нещата явно са много, много прости, но за съжаление в реалността нещата се случват много по-трудно.

Ефектът от търговската война върху Apple и технологичния сектор

“Тарифният икономически Армагедон, отприщен от Тръмп, е пълна катастрофа за Apple, предвид огромната ѝ производствена експозиция в Китай,” казва Айвс. “Според нас, няма американска технологична компания, която да е по-негативно засегната от тези мита от Apple, с 90% от iPhone-ите, произведени и сглобени в Китай.”

В резултат на това Wedbush намали целевата си цена за акциите на Apple от $325 на $250. Акциите на компанията вече са паднали с около 25% от началото на годината.

Когато популистките лозунги се сблъскват със суровата реалност

Идеята за iPhone “Made in USA” се определя от експертите като “чиста фантазия”. Докато Тръмп говори за връщане на производството в Америка с лекотата, с която обещава да построи стена по границата с Мексико, реалността е далеч по-сложна и нюансирана.

Apple наистина обяви инвестиция от $500 милиарда в САЩ, но по-голямата част от тези средства ще отидат за изграждане на нов производствен център в Хюстън, който ще произвежда сървъри за поддръжка на Apple Intelligence, а не iPhone-и.

В крайна сметка, докато Тръмп фантазира за армии от американци, които завинтват винтчета в iPhone-и, реалният свят на глобалните вериги за доставки продължава да функционира по свои собствени закони – закони, които дори 125% мита не могат да променят за една нощ. А междувременно потребителите и компаниите са тези, които ще платят цената за тези политическите фантасмагории.

Източник: tehnocafe.com

Технологии
Подобни  

Полицията се готви да въведе система с ИИ, която ще може да “предсказва” извършването на престъпления в метрото на Ню Йорк

04.05.2025 17:57    

Метрополитенът на Ню Йорк изследва възможностите на изкуствения ин

Много скоро Microsoft Authenticator ще изтрие запазените ви пароли. Ето какво трябва да направите, за да не ги загубите.

Microsoft започва поетапно премахване на функциите за управление на пароли в приложението Authenticator, като процесът ще протече в три етапа:

NotebookLM на Google вече предлага аудио обобщения на 76 нови езика, включително български

, позволява на потребителите да генерират подобни на подкаст аудио обобщения с помощта на виртуални водещи. Тези обобщения се създават на базата на

Изкуственият интелект като оръжие за манипулация: Експеримент в Reddit показва колко уязвими са хората

Екипа тайно пускат в действие AI ботове, които публикуват над 1700 коментара в продължение на няколко месеца. Тези ботове не просто участват в диск