АПИ напомня за какво да внимаваме, когато купуваме винетка

АПИ напомня за какво да внимаваме, когато купуваме винетка
24.04.2025 11:50

От началото на годината до 21 април са продадени 1 875 176 броя електронни винетки. Приходите от тях са 101 730 971 лв. Най-предпочитани са годишните – 1 020 489 броя, следвани от седмичните - 559 478 бр. Купени са и 155 070 бр. уикенд винетки, 116 528 бр. месечни и 23 611 бр. тримесечни.

От 1 май 2025 г. се променят цените на винетки за превозните средства до 3,5 тона. Годишната винетка ще струва 97 лв., тримесечната – 54 лв., месечната – 30 лв., седмичната – 15 лв., а уикенд винетката – 10 лв.

Системата за онлайн продажба на винетките дава възможност тя да бъде купена до 30 календарни дни преди датата на нейната активация. Шофьорите могат да се възползват от по-ниските цени, валидни до 30 април - включително и при покупка на годишна винетка. Например, ако шофьор планира пътуване на 24 май, но дни преди това изтича валидността на годишната му винетка, той може още сега да купи винетка с начална дата 24 май и да плати по-ниска цена от 87 лв.

Всеки шофьор може да провери валидността на винетката на управлявания от него автомобил на интернет страницата www.bgtoll.bg от бутон "Проверка на винетка“. След въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата, в която е регистриран, може да се установи крайният срок на електронната винетка, независимо откъде е купена – от обекти на Агенция "Пътна инфраструктура“ или в търговската мрежа на партньорите на АПИ. Статусът може да е "активен“, "с изтекъл срок“ или "неизползван“ в случаите, когато винетката е купена с отложен старт до 30 дни от началната дата на валидност.

Националното тол управление апелира потребителите при купуване на винетка да използват сайта www.bgtoll.bg или мобилното приложение, както и останалите канали за продажба на АПИ – на гише срещу плащане в брой или чрез терминал за самотаксуване – с карта. Гишета са разположени на основните гранични контролно-пропускателни пунктове, както и в 27-те областни пътни управления в цялата страната. Терминалите за самотаксуване са 464. Винетки може да бъдат купени и от партньорската мрежа на Агенция "Пътна инфраструктура“.

При купуването на винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил.

Вписването на символите от регистрационния номер може да бъде и на кирилица, и на латиница, но да съответства на символите в самия регистрационен номер. При изписването на номера се въвеждат само букви и цифри. Символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми. За цифра от номера трябва да се изпише 0 (нула), а за буква "О“. В случай че регистрационният номер съдържа тире, точка или интервал, те не се въвеждат.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Хампарцумян каза какво ще стане с храните и имотите след еврото

24.04.2025 15:18    

Банкерът Левон Хампарцумян коментира влизането в еврозоната и дали

Учител пребил дъщерята на министър-председател

Дъщерята на френския премиер Франсоа Байру каза, че е била брутално бита в частно католическо училище в центъра на разрастващ се скандал със сексуа

БКДМП: Горите в България трайно застаряват, качеството на материала не е добро

Горите в България заемат над 39% от територията на страната. Те изпълняват множество екологични, социални и икономически функции и поради тази прич

Министър Тахов: Успешно завърши прегледът по присъединяването в Комитета по земеделие на ОИСР

Министърът на земеделието и храните на Република България д-р Георги Тахов взе участие в заседание на Комитета по земеделие на Организацията за ико