В 6-месечен срок да се разработи Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България като за това да се задължат МТСП, Министерството на финансите, НОИ, Комисията за финансов надзор и НАП. Такъв проект на решение е внесен в Народното събрание от депутати от трите управляващи партии, начело с председателя на парламентарната социална комисия Деница Сачева.
Във Facebook профила си тя написа, че адекватни мерки се постигат с разумни решения и експертни, обмислени политики. "Не можем да си позволим да огъваме повече пенсионния модел".
“Адекватни мерки се постигат с разумни решения, експертни и обмислени политики. Не можем да си позволим да огъваме повече пенсионния модел, защото това застрашава не само него, но и системата на публичните финанси”.
Сачева припомня, че през 2024 г. Министерството на труда и социалната политика, НОИ, Икономическият и социален съвет и Националният център за парламентарни изследвания при НС изготвиха четири ключови документа, свързани с пенсионната система. Във всичките се подчертава необходимостта от реформи, които да подобрят ефективността и устойчивостта й.
”Част от предложенията им са свързани с пенсионната възраст, размера на осигурителните вноски и тяхната събираемост, управлението на Сребърния фонд, спазването на принципа „принос-права", изваждането от бюджета на Държавното обществено осигуряване на разходи с характер на социално плащане и др. Затова с мои колеги внесохме в НС проект на Решение, с което да упълномощим МТСП, Министерство на финансите, НОИ, Комисията за финансов надзор и НАП да разработят Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система. В последствие по нея ще има диалог и обсъждане със заинтересованите страни в ръководената от мен Комисия по труда и социална политика”, пише още Сачева.
Предлага се срокът за изработването на пътната карта за пенсионните промени да е половин година и след това предложенията да се обсъдят в парламентарните комисии по труда и социалната политика и тази по бюджет и финанси.