Руският военно-промишлен комплекс през 2022 година включва над 1400 предприятия, много от които са държавни. В момента в отбранителните предприятия работят 4,5 милиона души, пише украинският военно-политически портал Defense Express, цитиран от "Фокус".
Кралският обединен институт за изследване на отбраната (RUSI) публикува нов доклад, в който анализира скоростта на "индустриалната мобилизация" на Русия в лицето на пълномащабна война срещу Украйна. Според данните в него Кремъл предварително е вкарал страната във "военни релси", благодарение на което руснаците са успели да спечелят време и да получат ресурсно предимство пред Украйна и Запада.
В докладът се отбелязва се, че от 1400 предприятия на руския отбранително-промишлен комплекс, 75% са насочени директно към производството на военна техника, а други 25% - към научноизследователската и развойна дейност.
През 2022 година 977 предприятия от руския военно-промишлен комплекс са принадлежали към сферата на управление на Министерството на промишлеността и търговията на Руската федерация, 166 предприятия са били под контрола на руското Министерство на отбраната, 80 предприятия са били свързани с корпорацията "Роскосмос", а други 43 са били част от структурата на "Росатом".
Според изданието фактът, че в периода от 2000 г. до 2022 г. Русия е увеличила разходите си за отбрана с най-малко 227% говори достатъчно.
Именно благодарение на това руснаците са успели да запазят част от военно-промишлената си база от съветската епоха. За сравнение, в същия период от време западните страни са намалили военните си разходи.
От институтът подчертават, че военно-промишленият комплекс представлява 25% от 4000 държавни предприятия в Русия. Като още през март-юли 2022 година са взети редица важни решения по отношение на индустриалните предприятия.
Изданието припомня, че през този период Руската федерация е одобрила:
- наказание за неизпълнение на държавна поръчка,
- забрана за отказ на военни държавни поръчки,
- преминаването към 12-часов работен ден при 6-дневна работна седмица,
- държавно регулиране на цените на военните продукти.
Веднага след това руските отбранителни предприятия са започнали да получават допълнително финансиране с ускорени темпове. Парите са отпуснати от държавната хазна и преференциално кредитиране от банките при 6% годишно.
Изданието допълва, че това е довело до факта, че до края на 2023 г. държавната корпорация "Ростех" е увеличила брутния си доход с една трета, или до млрд. Нетната печалба на корпорацията е само 2,68%.
RUSI заяви, че тези мерки позволяват на Русия да спечели поне 4 месеца време в сравнение със западните страни.
МО на Украйна за руския военно-промишлен комплекс
По-рано генерал-лейтенант, първи заместник-министър на отбраната на Украйна Иван Хаврилюк говори за руския военно-промишлен комплекс и неговите запаси от съветска техника. Според него има определени признаци, че Русия има проблеми с основните си оръжейни номенклатури.
Представител на министерството обясни, че този дефицит е възникнал, защото Русия е започнала значително да увеличава производството на оръжие.