Въпреки жегата и отпускарския сезон първият протестен митинг срещу управлението на "Прогресивна България" се оказа успешен - хората показаха, че не са съгласни с първите действия на новата власт
Въпреки мрачните прогнози в социалните мрежи на политици и граждани, първият спонтанен протест срещу кабинета на Румен Радев събра близо 3000 граждани в триъгълника на властта в София.
В демократичната ни история след 10 ноември 1989 за първи път, преди да изтекат първите 100 дни от управлението, българите изразяват публично своето недоверие и разочарование от правителството на "Прогресивна България".
Гражданското недоволство бе инициирано от Манол Глишев и подкрепено от сдружение "БОЕЦ", Мати Украйна и други граждански организации. Въпреки отпускарския сезон и горещото време, в триъгълника на властта излязоха много столичани, за да изразят своето несъгласие с първите действия на правителството на Радев.
Ораторите изтъкнаха основните причини за гражданското недоволство, свързани с опитите на "Прогресивна България" да откъснат страната от ценностите на ЕС и НАТО и да преформатират развитието ни в посока Кремъл. Те акцентираха и на факта, че Радев говори едно на международни срещи, съвсем друго пред избирателите си, а върши трето.
Освен това те изразиха несъгласие с двойно по-лошия бюджет, че не правят реформи, а харчат парите на данъкоплатците и ги товарят с нови заеми. Обявиха се против патриарх Даннил, който слугувал на Москва.
Изразиха несъгласие и с решението да бъде закрита Комисията по досиетата, като целта е ясна - да бъде унищожен архивът на комунистическите престъпления.
Радев го обвиниха, че е предател и се е обградил с олигарки, а в инициативния комитет, който го издигна за президент е имало 27 агенти на ДС.
Казаха, че няма друго правителство с такова мнозинство, което толкова бързо с некадърността си да предизвика протест само месец и нещо след като са взели властта.
Множеството в триъгълника на властта скандираха: Оставка! Тук не е Москва!
По време на протеста, продължил близо 2 часа, имаше засилено полицейско присъствие и жандармерия.
Не закъсняха и острите коментари, които изпълниха социалните мрежи след първия протест.
"Нещата са ясно. Няма да търпим крадци, лъжци, фенове на изверги и сглобкаджии!, изрази своята позиция адвокатът и активистът на БОЕЦ Методи Лалов.
"Добро начало на граждански контрол на 50-ия ден. Определено управлението на страната не е като авиошоу", написа бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов.
Своята позиция към първия протест и изрази и Татяна Кристи - независим граждански активист:
"Искам да кажа нещо на така наречената ни демократична общност:
"Браво, че Манол Глишев организира протест срещу отвратителното рашистко правителство. Всеки, който смята, че това правителство е вредно и че България трябва да е пълноценна част от ЕС, трябва да го подкрепи! Лошо, че някои, които не са и мръднали пръста, имат наглостта да плюят по Манол. Отвратително е, че някои си позволяват да разделят протестите на демократично-настроените хора -- сякаш някой си е патентовал гражданския протест..."
За днешния протест бе подадено уведомление до Столична община. Припомняме, че синдикатите организират и в понеделник протест - срещу изготвения от кабинета проект за Бюджет 2026.
Протестът против правителството приключи към 20:30 часа, движението по булевардите "Дондуков" и "Цар Освободител" е възстановено.
Той премина мирно, без напрежение и завърши с националния химн на България от периода 1886-1947 г."Шуми Марица".
