Част от американските военни самолети отлетяха от столичното летище, останалите – до дни

27.06.2026 15:51

До момента четири американски самолета са излетели от летище "Васил Левски" в София, до понеделник поетапно ще отлетят всички, съобщиха от Министерството на отбраната.

Преди три дни премиерът Румен Радев съобщи, че американските самолети ще напуснат столичното летище до края на юни. Той подчерта, че САЩ остават наш стратегически съюзник в сигурността и ключов партньор в енергетиката, икономиката, високите технологии и изкуствения интелект.

На 29 май правителството прие решение за удължаване до 30 юни т.г. на срока на пребиваване в България на до 15 американски самолета, обслужващ личен състав и оборудване, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.

В края на февруари служебният министър на отбраната Атанас Запрянов каза на изслушване в парламента, че на 25 февруари на летище "Васил Левски" са разположени 10 военнотранспортни самолета KC-135 (самолети цистерни Boeing KC-135 Stratotanker), като броят им се променя всекидневно, но не може да надвишава разрешения брой от 15 самолета.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Катастрофа в София завърши с преобърната кола

27.06.2026 17:23    

Тежка катастрофа стана в София между два автомобила. Сигналът е по

Шефове на агенции ще взимат колкото председателя на парламента - 6565 евро

Заплатите на редица шефове на държавни агенции и комисии ще станат като на председателя на парламента. В проекта на бюджет за 2026 г. от Министерст

Чужди туристи проговориха за цените на Слънчака: В шок сме!

Дюнер за 8 евро или парче пица за 3 евро. Това са най-предпочитаните бързи храни в повечето летни курорти по морето. Такава е и цената им в Бургас,

Светило от Александровска болница обяви гладна стачка

Проф. д-р Милена Иванова-Шиварова - председател на синдикалната секция на Национален синдикат "Защита" в УМБАЛ "Александровска" ЕАД, препод