Хотелиери по морето: Толкова зле не е било досега, пускаме отстъпки между 20 и 40%

27.06.2026 10:47

В края на юни сметките на туристическия бранш показват тревожна тенденция – с 35% по-малко туристи по Северното Черноморие в сравнение със същия месец на миналата година. В един от най-големите ни курорти – Златни пясъци, по-голямата част от хотелите са наполовина празни, въпреки сериозните отстъпки в цените, които предлагат.

Притеснението от липсата на гости се усеща още от таксиметровите шофьори в комплекса. "Все едно е като по време на пандемията – няма никакви туристи. Просто е критично. Като няма работа, не можем да си изхранваме семействата и да плащаме наеми", споделя Деян Проданов пред NOVA. Неговият колега Живко Караджов, който работи 45-о лято в Златни пясъци, е категоричен, че никога не е виждал толкова слаб месец юни.

Най-разтревожени обаче са хотелиерите. Заместник-председателят на Съюза на хотелиерите в Златни пясъци Станислав Стоянов отчита спад на гостите с около 35 спрямо миналата година. "Толкова зле не е било досега", признава той.

Според бизнеса за отлива има конкретни причини. На първо място е липсата на транспортна свързаност – липсват редовни чартърни полети и адекватна пътна инфраструктура, проблем, който браншът повдига от години.

Роля играе и загубата на ключови пазари. "Имаме спад от над 30% при германските туристи. С годините изгубихме руския и прибалтийските пазари. Появи се и финансова криза в Румъния, която също показва колапс – загубихме румънския пазар, който може би беше един от най-големите", обяснява Стоянов.

За да спасят сезона, хотелиерите в комплекса предлагат сериозни отстъпки в цените – между 20% и 40%. По думите на Стоянов това е единственият начин браншът да се пребори за клиенти в момента, макар този ход да остава изцяло за сметка на хотелите. В същото време разходите на бизнеса не спират да растат. Управителят на хотел Светла Кръстева подчертава, че тази година харчовете за поддръжка са значително по-големи от миналогодишните.

Именно заради тежката ситуация браншът за пореден път настоява за намеса от страна на държавата. Хотелиерите предлагат туризмът да бъде включен в националната програма за възстановяване и развитие. "Да не се гледа на него като на изостанал отрасъл, а напротив – да бъде заложен като основен. Да се обърне повече внимание на рекламата, на по-голямата свързаност и на по-бързото инфраструктурно изграждане", призовават от Съюза на хотелиерите.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Светило от Александровска болница обяви гладна стачка

27.06.2026 12:01    

Проф. д-р Милена Иванова-Шиварова - председател на синдика

Бившата шефка на НДК разбрала за отстраняването си от медиите

Разбрах, че съм отстранена от поста си от медиите. Това заяви пред БиТиВи бившият директор на НДК Адриана Татарова.

Горанов за бюджета на Радев: Очаквахме по-амбициозни промени.Дефицитът ще е над 3% пред целия мандат

Депутатът от ГЕРБ и бивш министър на финансите Владислав Горанов разкритикува проекта за държавен бюджет с аргумента, че управляващите не са използ

Деница Сачева за бюджета: Оценка 3! Този бюджет няма никаква философия и никаква цел

Оценка 3 би поставила на бюджета Деница Сачева от ГЕРБ-СДС. "Този бюджет няма никаква философия и никаква цел. Няма