Основните причини за смърт сред населението на България и през 2025 г. са болестите на органите на кръвообращението, съобщи Националният статистически институт (НСИ) на интернет страницата си. На тях се дължат 60,9 на сто от фаталните случаи. Коефициентът на смъртност е 942,2 на 100 000 души от населението.
Справка в НСИ показва, че през 2024 г. болестите на органите на кръвообращението са били причина за 60,7 на сто от случаите на леталност.
На второ място през 2025 г. в структурата на причините за кончина сред цялото население са новообразуванията /тумори/ - 266,8 на 100 000 души от населението, при 265,8 през 2024 г. Миналата година, както и предходната, интензитетът е по-висок сред мъжете - 312,4 на 100 000 мъже срещу 224,6 на 100 000 жени.
