Франция регистрира първия си случай на ебола, след като лекар, завърнал се от хуманитарна мисия в Демократична република Конго, е дал положителна проба за вируса.
Френското здравно министерство съобщи, че пациентът е поставен под изолация, а здравните власти са започнали проследяване на контактните лица. Според министерството рискът за населението на Франция и Европа остава нисък.
Междувременно Световната здравна организация (СЗО) предупреди, че настоящата епидемия в ДР Конго е отчела най-големия брой потвърдени случаи през първия месец от началото си в сравнение с всички предишни огнища на заболяването.
По данни на конгоанските власти към вторник броят на потвърдените случаи е достигнал 1094, включително 277 смъртни случая.
Настоящото огнище е причинено от щама Бундибуджо на вируса ебола. Според експерти вирусът е циркулирал в продължение на месеци преди официалното обявяване на епидемията на 15 май, което е затруднило ранното откриване и ограничаване на разпространението му.
