Темата вълнува доста български семейства, които отглеждат децата си извън пределите на страната. Редовното посещаване на българските неделни училища, които понякога са в друго населено място, изисква силна мотивация и ресурс от време и средства за семействата. За децата това също е допълнително усилие и време. Не всички успяват да издържат до края на обучението, затова тези, които стигнат дотам и също така успешно вземат изпитите по български език, заслужават искрени поздравления.
Ако оценките от тези изпити бъдат признати за балообразуващи или дори матуритетни в страните, в които живеят, това би било допълнителен стимул за децата на нашите сънародници да изучават езика и културата на своите родители, признание за труда им и знак за уважение към тяхната идентичност. Асоциацията на българските училища в чужбина се опитва от десетилетие да защити правото един от "малките" езици на Европа да стане матуритетен така, както петте най-разпространени.
За съжаление, въпреки проявеното разбиране от европейските институции и изслушването в Европейския парламент, засега инициативата няма продължение в отделните европейски държави, тъй като въпросите на образованието се решават на национално равнище, казва Камелия Конакчиева-Трибулен, ръководителка на българското училище "Кирил и Методий" в Париж, вносителка на петицията за признаване на други европейски езици за матуритетни в ЕП. Единствените държави, където изпитът по език по произход се вписва в дипломите, остават Ирландия и Унгария.
Успех за българското училище "Аз Буки Веди" в Кьолн е, че от 8 години учениците им се явяват на изпит по български език след 10 клас, оценката от който влиза в дипломите и може да повиши оценката по чужд език, ако тя е по-ниска. Това се дължи на политиката на местната власт в Северен Рейн Вестфалия, но и на системни действия от страна на българското училище, споделя Росица Байрактарски, директорка на училището.
На 27 юни в българското училище "Кирил и Методий" в Париж ще се проведе десетото издание на конкурса по четене за ученици от първи и втори клас в българските училища в чужбина, започнал като инициатива на училище "Аз Буки Веди". Очакват се ученици от 30 училища, ще има гости и от САЩ, където е възможно конкурсът също да има свои издания от следващата година.
