Признаването на оценката по български е стимул за българчетата в чужбина

Признаването на оценката по български е стимул за българчетата в чужбина
24.06.2026 13:33

Темата вълнува доста български семейства, които отглеждат децата си извън пределите на страната. Редовното посещаване на българските неделни училища, които понякога са в друго населено място, изисква силна мотивация и ресурс от време и средства за семействата. За децата това също е допълнително усилие и време. Не всички успяват да издържат до края на обучението, затова тези, които стигнат дотам и също така успешно вземат изпитите по български език, заслужават искрени поздравления.

Ако оценките от тези изпити бъдат признати за балообразуващи или дори матуритетни в страните, в които живеят, това би било допълнителен стимул за децата на нашите сънародници да изучават езика и културата на своите родители, признание за труда им и знак за уважение към тяхната идентичност. Асоциацията на българските училища в чужбина се опитва от десетилетие да защити правото един от "малките" езици на Европа да стане матуритетен така, както петте най-разпространени.

За съжаление, въпреки проявеното разбиране от европейските институции и изслушването в Европейския парламент, засега инициативата няма продължение в отделните европейски държави, тъй като въпросите на образованието се решават на национално равнище, казва Камелия Конакчиева-Трибулен, ръководителка на българското училище "Кирил и Методий" в Париж, вносителка на петицията за признаване на други европейски езици за матуритетни в ЕП. Единствените държави, където изпитът по език по произход се вписва в дипломите, остават Ирландия и Унгария.

Успех за българското училище "Аз Буки Веди" в Кьолн е, че от 8 години учениците им се явяват на изпит по български език след 10 клас, оценката от който влиза в дипломите и може да повиши оценката по чужд език, ако тя е по-ниска. Това се дължи на политиката на местната власт в Северен Рейн Вестфалия, но и на системни действия от страна на българското училище, споделя Росица Байрактарски, директорка на училището.

На 27 юни в българското училище "Кирил и Методий" в Париж ще се проведе десетото издание на конкурса по четене за ученици от първи и втори клас в българските училища в чужбина, започнал като инициатива на училище "Аз Буки Веди". Очакват се ученици от 30 училища, ще има гости и от САЩ, където е възможно конкурсът също да има свои издания от следващата година.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Тежка катастрофа със загинали затвори магистрала "Тракия"

24.06.2026 14:51    

Тежка катастрофа на територията на област Ямбол затвори магистрала

Чрез „финансиране, не обвързано с разходи“: ще се ускори „Развитие на регионите“ 2021–2027 г.

Пет процедури от Фонда за справедлив преход на Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г. ще се изпълняват чрез механи

Шишков: Незаконният град във Варна трябва да бъде съборен със заповед на кмета

Незаконният град във Варна трябва да бъде съборен със заповед на кмета на Варна, каза министърът на регионалното развитие и благоу

Шишков пред НС: Спорните удостоверения за търпимост във Варна ще се проверяват и преди 2023 г.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков заяви по време на изслушването си в парламента, че проверките за издаване на сп