С промяна в методиката за индексациите на обществените поръчки в последните дни на правителството на Росен Желязков е готвена кражбата на над 1 млрд. лв. от пътно строителство.
Това обяви на пресконференция министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков.
Министърът посочи, че схемата с новата методика е изготвена на 12 декември 2025 г.
"Това е правителствен грабеж", каза още министърът на регионалното развитие.
И подчерта: „Онова правителство е искало да открадне над 1 млрд. лева от пътища“.
Той представи подробна справка за размера на сумите, които е предвидено да се вземат от индексациите на дължимото за строежа на пътища и укрепване на свлачища.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков показа на брифинг картата на основните изградени магистрали у нас и допълни, че липсват много трасета.
Шишков представи екипа, с който ще ръководи ведомството, и очерта основните проблеми, които новото ръководство е заварило в министерството.
За началник на кабинета е назначена Юлия Ивкова. Заместник-министри ще бъдат Поли Зарева, Десислава Георгиева и Павлета Павловска. Инж. Александър Тодоров поема ръководството на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), Диляна Панайотова оглавява Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК), а Георги Георгиев ще ръководи Агенцията по геодезия, картография и кадастър.
Още в началото на представянето Шишков отправи остри критики към предишното управление. „Държавата е в основен ремонт от 2018 година. Когато има нещо сложно – никой не иска да се занимава. Когато има нещо за плащане – всички се втурват“, заяви министърът.
По думите му състоянието на редица инфраструктурни проекти е по-тежко от очакваното.
По думите му състоянието на редица инфраструктурни проекти е по-тежко от очакваното. „Това, което намираме, е по-лошо от това, което очаквахме. Не можем да се зарадваме, че живеем в добре подредена държава“, каза Шишков.
Той предупреди, че ще са необходими сериозни бюджетни усилия, за да бъдат завършени започнатите пътни обекти.
„Ще подложим бюджета на сериозно изпитание, за да довършим започнатите пътни обекти. Пред нас има много работа“, посочи министърът.
„Виждате, че магистрала „Струма“ я няма, виждате, че няма изграден път от Видин до София. В момента единствено имаме магистрала „Тракия“, магистрала „Хемус“, както очакваме. Това, което е на следващ етап, са неща, които в момента се строят или са в съвсем начален или възможен стадий за стартиране на строителството. Магистралата от Русе към Велико Търново или тази, която следва да бъде до Маказа в момента се строят първите два лота и то в начален етап. Преди около 20 дни направихме първа копка на частта на първи лот от Русе. Но в нашия служебен кабинет преди 3 години одобрихме Подробния устройствен план точно на това зелено трасе от 70 километра. Но това трасе започва да се строи чак след три години. Мисля, че тези темпове би трябвало да говорят само за забавянето въобще на процеса за развитието на инфраструктурата в България“, посочи министърът.
Като пример за спорни практики Шишков посочи втория лот на автомагистрала „Хемус“. „Спряхме един грабеж. Буквално. По втори лот на АМ „Хемус“, който е с дължина 19 километра, са били изплатени 123 млн. лева авансово, а подготвената щета за държавата е била за още 53 млн. лева“, заяви той.
Според министъра при четвъртия участък на магистралата са били изплатени 89 млн. лева авансово, а още 75 млн. лева са били предвидени за плащане, въпреки че не е имало необходимите одобрени документи. „Само при този участък потенциалната щета е поне 70 млн. лева“, каза Шишков.
Той отправи и най-сериозното си обвинение към предишното управление. „Онова правителство е искало да открадне над 1 млрд. лева“, заяви министърът.
По време на представянето Шишков посочи, че сред най-сериозните проблеми е и управлението на европейските средства. „Най-горещият картоф в това, което намерихме, са европейските средства“, каза той.
Заместник-министър Десислава Георгиева обясни, че министерството управлява европейско финансиране в размер на 3,3 млрд. евро, но е установено сериозно забавяне по редица проекти, което поставя под риск усвояването на средствата. По думите ѝ вече се работи по два пакета от мерки, като единият е получил одобрение от Европейската комисия и ще позволи да бъдат спасени около 56% от застрашеното финансиране.
Георгиева заяви, че при встъпването си в длъжност екипът е заварил нестартирали процедури, неравно третиране на кандидатите, както и анулирани и повторно изготвени оценителни листи. „Анализираме какви мерки трябва да бъдат предприети, за да достигнат средствата до кандидатите, които са се представили най-добре в различните региони на страната“, посочи тя.
В рамките на пресконференцията Шишков представи и карта на основните инфраструктурни проекти в страната. Той отбеляза, че първите два лота от трасето на бъдещата магистрала Русе – Маказа все още са в начален етап на реализация. Особено критичен министърът беше по отношение на пътната връзка между Видин и Ботевград.
„Мъката на хората и позорът на управлението е пътят за Видин“, заяви Шишков, визирайки дългогодишното забавяне на един от най-важните транспортни коридори в Северозападна България.
