Доброто съществува: Ученички от Враца върнаха портмоне с пенсията на болна жена

23.06.2026 14:47

Осмокласнички от СУ "Христо Ботев" във Враца намериха и върнаха портмоне с пенсията на болна жена. Намерената сума е около 1 000 евро, а парите вече са предадени на притежателя им.

Всичко започва с една разходка в центъра на Враца, когато Никол и Ния намират портмоне, оставено на пейка без надзор. 

Никол Матеева, ученичка в СУ "Христо Ботев" - Враца: "Помислихме, че е на някои от околните. Разпитахме ги и казаха, че не е тяхно. Тогава решихме да видим какво има вътре за да опитаме да свържем нещата от портмонето с някакъв човек." 

Ния Кожухарска, ученичка в СУ "Христо Ботев" - Враца: "В този момент си помислихме, че това е със сигурност на възрастна жена, по черно белите снимки познах. Помислих си, че току що е взела пенсия и иска да си плати сметките."

Децата дори за секунда не се замислят дали да оставят сумата за себе си. 

Ния Кожухарска, ученичка в СУ "Христо Ботев" - Враца: "Причината е, че може би такъв пример ни е даван досега в живота." 

Никол Матеева, ученичка в СУ "Христо Ботев" - Враца: "Няма да се почувстваме добре ако на нас ни вземат портмонето и не ни го върнат." 

А портмонето е собственост на възрастна, онкоболна жена от с. Добруша. Двете ученички го предали на полицията, но не казали нито дума за доброто дело. Самата жена се обадила на директора на учебното заведение да му благодари и разкаже за случилото се. 

Красимир Богданов, директор на СУ "Христо Ботев" - Враца: "Тя ни помоли да благодарим и дадем публичност за доброто дело. Ние разбира ще им връчим грамоти в края на учебната година.Въпросът не е в материалните жестове, въпросът е в моралните жестове на тази постъпка."

А Никол и Ния вече гледат към бъдещето. Решени са да учат право, за да може някой ден да помагат на хора, изпаднали в беда. 

Източник: rmtv.bg

Враца