След като не успя да влезе в Народното събрание и бе остранен от ЦОБ на ДПС, Йордан Цонев обяви, че напуска политиката.
Пред NOVA той обяви, че се оттегля от политиката след близо четири десетилетия обществена и партийна дейност.
По думите му той сам е помолил да бъде освободен от всички постове. Заяви, че още миналата година е решил, че 36 години в активната политика са достатъчни и е време за спокойствие. "Политиката е затворена страница за мен“, сподели той.
Решението за освобождаването му от партийните постове е персонално на лидера на ДПС Делян Пеевски след разговори с партийните структури, които предизвикаха промените в ръководството на ДПС.
Пред Централния съвет Пеевски ясно посочи мотивите за кадровите рокади, които засегнаха и Йордан Цонев: "В отговор на анализа на състоянието на партийните структури, изборните резултати и предстоящите цели и предизвикателства пред ДПС".
Смятан за едно от "остриетата" на ДПС, Йордан Цонев не успя да влезе в 52-рото Народно събрание, въпреки че беше водач на листите във Варна и Велико Търново.
В края на 2025 г. Йордан Цонев бе сред хората, които ръководеха прословутото заседание на Финансовата комисия в опит за скоростно приемане на Бюджет 2026, което изкара хората на пощадите.
Цонев бе и сред депутатите, които в нощта на първия протест (26 ноември 2025) влезе в словесен сблъсък с протестиращите Gen Z и това предизвика вълна от гневни реакции. Това беше моментът, в който протестната вълна срещу кабинета "Желязков" избухна най-остро и в крайна сметка доведе до оставката на кабинета.
Йордан Цонев беше народен представител в 12 парламента и дългогогодишен председател на бюджетната комисия.
