Установиха "пациент 0" на хантавируса, прехвърлен на круизния кораб

Установиха "пациент 0" на хантавируса, прехвърлен на круизния кораб
10.05.2026 10:24
Х/СЗО

"Нулевият пациент" в епидемията от хантавирус на круизен кораб бе идентифициран като холандския орнитолог Лео Шилпероорд – човекът, чиято страст към птиците вероятно му е коствала живота.

70-годишният учен и неговата съпруга, 69-годишната Мириам Шилпероорд, са били на петмесечно пътешествие из Южна Америка. Първоначално те кацат в Аржентина на 27 ноември, преминават през Чили и Уругвай, след което се завръщат в Аржентина в края на март за фаталното приключение, посветено на наблюдението на птици.

Двойката от Хаулервийк – малко холандско селце с едва 3000 жители – бе идентифицирана чрез некролози, публикувани в местното списание. Още през 1984 г. те са съавтори на изследване за розовокраките гъски в орнитологичното издание Het Vogeljaar. През годините двамата предприемат експедиции по целия свят, включително "незабравима" 12-дневна обиколка в Шри Ланка през 2013 г., където с възторг разказват за откриването на рядката сова Serendib Scops.

Фаталният обрат настъпва, когато семейство Шилпероорд се завръща в Аржентина на 27 март. Те посещават сметище, разположено на четири мили от град Ушуая. Мястото, препълнено с отпадъци, се избягва от местните жители като чума, но е "място за поклонение" за орнитолози от цял свят. Причината е рядкото създание белогърла каракара, известна като "каракарата на Дарвин" – наречена на еволюционния биолог, който пръв я описва.

Аржентинските власти подозират, че именно на това сметище холандската двойка е вдишала частици от изпражнения на дългоопашати оризови плъхове. Гризачите са носители на опасния щам "Анди" (Andes) на хантавируса – единствената позната форма на вируса, която се предава от човек на човек.

"Обичайно е орнитолозите да посещават сметища, защото там има концентрация на много птици", обяснява местният фотограф и екскурзовод Гастон Брети. По думите му това е "планина от отпадъци", която отдавна е надхвърлила капацитета, определен от властите.

На 1 април двойката се качва на кораба MV Hondius в Ушуая заедно със 112 души, много от които колеги учени. Само четири дни по-късно Лео съобщава за треска, главоболие, болки в стомаха и диария. Той умира на борда на кораба след пет дни.

Мириам слиза от кораба заедно с тялото на съпруга си на 24 април по време на планирана спирка на остров Света Елена. Тя се опитва да се прибере в Нидерландия през Йоханесбург, но екипажът на полета на KLM преценява, че е твърде болна, за да пътува. Жената колабира на летището и умира на следващия ден.

"Като птици в полет. Ще ни липсвате вие и вашите истории", гласи един от некролозите в списание Haulerwijk.

Междувременно стана ясно, че най-малко седем американци от кораба MV Hondius са били на същия полет до Йоханесбург на 25 април и вече са се завърнали в САЩ, което засилва опасенията от по-нататъшно разпространение на заразата.

Източник: novinite.bg

Свят
Подобни  

Смъртоносна гонка с бг кола в Хърватия: Един загинал и девет ранени при гонка с мигранти

11.06.2026 21:04    

Един човек загина, а деветима са ранени при пътнотранспортно произ

Медведев: Западът иска напълно да унищожи всичко руско

Западът води хибридна война срещу Русия, като се опитва не просто да "отмени“ нейната култура, а буквално да унищожи всичко руско. Това заяви предс

Британският министър на отбраната Джон Хийли хвърли оставка

Британският министър на отбраната Джон Хийли днес поддаде оставка заради спор за разходите за отбрана и обвини премиера Киър Стармър, че правителст

Официално: Иран затвори Ормузкия проток до второ нареждане

Иран обяви, че затваря Ормузкия проток - един от най-важните петролни маршрути в света, през който преминава огромна част от глобалната търговия с