Правителството даде парк „Врана“ на Столичната община

07.05.2026 17:16

Правителството взе решение за промяна в управлението на един от най-емблематичните паркови комплекси в столицата - парк „Врана“. Той, заедно със съседен поземлен имот, вече преминава под управлението на Столичната община.

С решението се предвижда двете територии да бъдат използвани за обществени нужди от местно значение - отдих, спорт, културни и развлекателни дейности, както и за подобряване на качеството на живот в градската среда. Общината ще има възможност да развива и поддържа зелени площи със свободен достъп за гражданите, като същевременно се гарантира опазването на природното разнообразие и редките видове в парка.

Парк „Врана“ запазва статута си на публична държавна собственост и е признат като недвижима културна ценност на градинското и парково изкуство от национално значение. В управлението му ще продължат да се прилагат всички режими и ограничения, произтичащи от Закона за културното наследство. Разходите по поддръжката и функционирането на имотите ще бъдат поети от бюджета на СО.

Със същото правителствено решение се извършва и промяна в статута на съседен терен и намиращата се в него сграда. Управлението им се отнема от Агенцията по геодезия, картография и кадастър, като сградата преминава от публична в частна държавна собственост, поради отпаднала необходимост от досегашното ѝ предназначение.

Казусът с управлението на парк „Врана“ се развива в продължение на няколко години и преминава през серия от административни и институционални промени между Столичната община, държавата и областната администрация. Първоначално паркът е стопанисван от СО, но в средата на 2025 г. се стига до напрежение между местната власт и държавата относно поддръжката и финансирането му. Общината обявява, че се оттегля от управлението, което поставя въпроса кой ще поеме грижата за обекта.

През юли 2025 г. държавата отпуска над 1,3 млн. лева за стопанисване на парка, като управлението е възложено на Областна администрация - София. Това на практика бележи прехвърляне на отговорността от общината към държавата и води до временно затваряне на парка за посетители.

В края на август 2025 г. парк „Врана“ официално преминава под управлението на областния управител, като се обявява намерение за по-активно поддържане и развитие на територията. В същото време достъпът за граждани остава ограничен или затворен заради организационни и административни процедури.

През 2026 г. правителството предприема нова стъпка, като променя статута на парк „Врана“ от частна в публична държавна собственост. Това решение има за цел да улесни управлението и да даде възможност за по-ясно разпределение на отговорностите.

Малко по-късно се взема и политическо решение Столичната община да получи правомощия да управлява парка и съседни терени с цел превръщането му в достъпна зелена зона за обществено ползване, при спазване на режима за културно наследство.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Гълъб Донев призна: Ние в този бюджет нямаме нито една политика, която да реализираме

25.06.2026 22:14    

В този бюджет залагаме преди всичко на реализма, почтенността, диа

Каримански за бюджета: Като стара дамаджана - ако дръпнеш 1 нишка от 1 данък, бързо ще се разбрида

"Този бюджет е закъснелият бюджет. Бюджет, който би трябвало да съответства на правителствена програма за един четиригодишен манда

Румен Гечев: Жизненият стандарт е ключът, не дефицитът в бюджета

Винтервю пред БНР бившият министър на икономиката проф. Румен Гечев коментира предложения Бюджет 2026 и актуалното състояние на държавните финанси,

Банки удължават срока за обмяна на левове в евро без такси

Някои от най-големите банки у нас ще продължат да предлагат под една или друга форма обмяна на левове в евро без начисляването на такси и след изти