Директорът на Националния военноисторически музей: Поклон пред героизма

06.05.2026 10:49

Директорът на Националния военноисторически музей (НВИМ) доц. д-р Соня Пенкова отправи празничен поздрав към българските военнослужещи и отдаде почит към поколенията воини, отдали живота си за Родината.

„Много поводи за гордост имаме и ние тук във Военно-историческия музей. Честит празник на хората с пагони и без пагон, на българската армия, на въоръжените сили, на Министерство на отбраната. Поклон пред героизма на загиналите, сила и смелост пред предизвикателствата на живите. Благодарим ви!“, заяви тя.

Пенкова припомни дългия исторически път на честването на Гергьовден като Ден на храбростта и празник на Българската армия. „Дълга история има този празник в Третото българско царство и след това започва честването му като ден на храбростта, който събира на едно място носителите на Ордена за храброст, деня на възкачване на Батенберг на българския престол и също така рождения ден на руския император“, обясни тя.

По думите ѝ, военните паради са неизменна част от традицията. Доц. Пенкова подчерта, че честванията имат дълбоки корени и извън столицата.

„Военни паради в българската история се провеждат от самото начало още от 1879 година по различни поводи. Дори в Рилския и в Пробърженския манастир“, посочи тя.

Тя припомни и съвременното възстановяване на традицията: „През 1991 година за първи път бяха изнесени на 6 май знамената с почетен караул. Тръгна, воден от президента доктор Желев, продължи до Света Неделя, мина покрай Свети Георги и спря на Незнайния войн“.

Директорът на НВИМ обърна внимание и на начина, по който историческите факти се интерпретират днес. „Има много история и много памет събрана. Тук има много поуки, които ни е все още трудно четем, защото носят белега на политическа конюнктура“, заяви тя.

Пенкова представи и една от ключовите експозиции на музея – посветена на военните художници. „Изложбата, която открихме в чест на празника, показва един друг прочит на духа на българската армия. Прочит през четката, през палитрата на военните художници“, обясни тя.

Тя допълни, че творците са работили в изключително тежки условия: „Те наистина правят това, независимо от упреците, които понасят, защото пресъздават образа на българския войник навсякъде - в окопите, в атаката, в зловещото му време“.

Особено внимание тя отдели и на човешките страдания във войните: „Само при Чаталджа си отиват 1500 български войници. Много трудни битки имало тогава“.

Източник: Нова тв

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Арх. Виолета Комитова: Строителството е сфера, в която много се перат пари

24.06.2026 19:47    

Строителството е сфера, в която много се перат пари. А незаконното

Трагедията е голяма! Загиналите на "Тракия" деца са таланти от школата на футболния Славия

Загиналите две деца на АМ "Тракия" са футболисти от академията на Славия! Ужасната новина съобщи ексклузивно за БЛИЦ президентът на "белите" Венцес

Министър Петрова бе домакин на събитие за Международния ден на жените в дипломацията

Министър Велислава Петрова беше домакин на тържествено събитие по повод Международния ден на жените в дипломацията, в рамките на което беше поставе

СОС: Любен Дилов-син посмъртно да бъде удостоен със званието „Почетен гражданин на София“

Столичният общински съвет (СОС) предстои да разгледа предложение за посмъртното удостояване на писателя, сценарист, журналист и общественик