Гергьовден е! Ето какви са поверията и забраните

Гергьовден е! Ето какви са поверията и забраните
06.05.2026 00:08

Днес е Гергьовден – денят на Светия великомъченик и воин Георги Победоносец. Тоози празник е сред най-големите и значими в християнската релития и затова е свързан с множество традиции и поверия. За българите в миналото този ден бил особено важен и се вярвало, че на него се осъществявала много силна връзка с Бог и природата.

Повечето вярвания се отнасят за това какво трябва да се прави и как е нужно да се постъпва в този празничен ден; а много по-малко внимание се отделя на онова, което не бива да се прави, нежелателно е, не трябва да се върши, за да се избягнат, съответно, и негативни последствия от нарушаването на празничната атмосфера.

КАКВО НЕ СЕ ПРАВИ

1. Преди всичко, на Гергьовден човек не трябва да огорчава хората наоколо си – а да бъде добър, любезен и учтив с тях. Ако има възможност да им направи някаква услуга, трябва да го стори, а не да избягва това под различни предлози. Въобще, трябва да се пази от всякакви "лошавини". Така ще се уподоби на светеца, който убил змей, за да спаси девойка, и раздал имуществото си на бедните, щом станало ясно, че ще го накажат със смърт заради твърдото му отстояване на християнската вяра.

2. Не се яде на закрито. С настъпването и задържането на хубавите, приятни и слънчеви дни, на Гергьовден още се празнува и "смяната на времето". В миналото по селата и малките градове организирали дълги празнични трапези, на които сядали всичките жители. Смятало се за "грехота" в такова хубаво време да се слага трапеза "в собата" (в стаята) и да не се възползва човек от Божия дар на слънцето след дългата зима и кишавите пролетни дни.

3. Не се върши земеделска работа. Понеже това е ден, посветен на паметта на Свети Георги, и пролетта е навлязла в най-хубавия си период след мартенските и априлски дъждове и "калища", се препоръчва да похапнете сред природата на открито, да се разходите до някой манастир или просто да си почивате.

4. Не се яде друго месо – само агнешко. Освен че това е празник на пастирите, някога било и "грехота" при наличието на толкова заклани агнета (а това се правело почти във всяка къща) да се яде някакво друго месо. Подобна постъпка се тълкувала като очевидно и демонстративно изразено неуважение към празника – разбира се, ако не била предизвикана чисто и просто от беднотия; но пък тогава и най-бедните имали достъп до общите богати трапези.

5. Не се осолява сирене. Онова сирене, което се прави на Гергьовден, трябва да остане прясно и безсолно. Затова на този ден правели само ритуални, малки количества, тъй като без сол сиренето бързо се разваля.

6. Не се реже коса и не се подстригва. Според народното поверие рязането на коса в този ден било опасно за здравето. Това се отнасяло най-вече за жените с техните дълги коси. Също така се смятало, че е добре те да се изкъпят в течаща вода – река или поток, за да бъдат здрави и красиви. Както виждаме, в народните поверия има рационално зърно; в случая закаляване сред природата на крехкия женски организъм.

ПОВЕРИЯ

В ранното утро на 6 май, най-добре преди изгрев слънце, жените, децата, неомъжените моми отивали на поляните, покрити с роса, за да берат цветя. Поверието гласяло, че който се окъпе в утринна роса и събере свежи цветя, ще се радва на добро здраве. С набраните цветя жените правели венци и ги окачвали на вратата на дома си, за да го предпазят от болести и зли сили.Друго поверие за здраве гласи, че жените и децата трябва да се потупат леко със зелени клонки или вейки, за да прогонят болестите.росата на Гергьовден има лековита сила и гонела всяка болест. Дори използвали част от росата при замесването на обредните хлябове и питки за празника. В миналото някои девойки са миели лицата си с росата, за да нямат лунички.Болните измиват в извор на Гергьовден, защото имало поверие, че който е болен, ще се излекува. След като се изкъпели, трябвало да се проврат под клоните на три вековни дървета и да си направят венец от върбови клонки или дрян.В някои райони на страната имало обичай в ранното утро на празника жените да откъсват толкова коренчета здравец, колкото са членовете на семейството. Всяко от тях наричали на името на съответния човек от семейството и следели дали на другия ден ще е още здраво и свежо. Това означавало, че човекът, на когото е наречено коренчето, ще бъде здрав през останалата част от годината.На Гергьовден може да се направи ритуал с конци за късмет. Момите връзват на трендафила жълт конец, а на ръката червен. На сутринта конците се разменят три пъти. Вярва се, че чрез трендафила болестите си отиват.На Гергьовден за овчарите и говедарите се приготвят специални кравайчета. Носят им се на кошарите, обикаля се с тях три пъти за предпазване от магии и болести.На Гергьовден стомните се пълнят с отвори, обърнати по течението, а не срещу него. По този начин, за да влезе в стомната водата се обръща обратно и става лява вода. А тя се използва при баене и лекуване на екземи или болни очи.На Гергьовден на кръста се връзват върба или дрян, също и три стръка ръж или ечемик. Вярва се, че това ще предпази от болки в кръста

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Арх. Виолета Комитова: Строителството е сфера, в която много се перат пари

24.06.2026 19:47    

Строителството е сфера, в която много се перат пари. А незаконното

Трагедията е голяма! Загиналите на "Тракия" деца са таланти от школата на футболния Славия

Загиналите две деца на АМ "Тракия" са футболисти от академията на Славия! Ужасната новина съобщи ексклузивно за БЛИЦ президентът на "белите" Венцес

Министър Петрова бе домакин на събитие за Международния ден на жените в дипломацията

Министър Велислава Петрова беше домакин на тържествено събитие по повод Международния ден на жените в дипломацията, в рамките на което беше поставе

СОС: Любен Дилов-син посмъртно да бъде удостоен със званието „Почетен гражданин на София“

Столичният общински съвет (СОС) предстои да разгледа предложение за посмъртното удостояване на писателя, сценарист, журналист и общественик