Кои области у нас нямат инсталации за обезвреждане на опасни отпадъци

Кои области у нас нямат инсталации за обезвреждане на опасни отпадъци
04.05.2026 11:59

Пет области в страната нямат инсталации за обезвреждане на опасни отпадъци, което създава рискове за околната среда и здравето на населението, информират от Сметната палата. Без изградени съоръжения за третиране на опасни отпадъци, генерирани от домакинства, производствена и медицинска дейност, са Благоевград, Видин, Габрово, Сливен и Смолян.

Това е констатация в одитния доклад на Сметната палата „Управление на опасните отпадъци в България в периода от януари 2021 до декември 2024 г.“, публикуван на интернет страницата на институцията, а одитираната организация е Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Опасни отпадъци са тези, които притежават свойства като експлозивност, запалимост, токсичност, канцерогенност, инфекциозност и други, според дефиницията в Закона за опасните отпадъци. В това число влизат и отпадъците, генерирани при дейности в лечебните и здравните заведения. Извън обхвата на настоящия одит на Сметната палата остава управлението на минните и радиоактивните отпадъци, които се управляват по други закони и наредби, уточняват от одитната институция.

За периода, който влиза в обхвата на одита, количествата опасни отпадъци у нас се увеличават - от 13,7 тона през 2021 г. до близо 16 тона през 2023 г., показват данните на Националния статистически институт, в които е включена и информация за опасния отпадък от добивната промишленост.

По данни на Евростат от 2022 г., цитирани в съобщението, у нас се генерират по 2246 кг на човек опасни отпадъци (включително и минерални, драгажни, от минното дело и строителството), докато средното за ЕС е 266 кг. По този показател страната ни е на второ място в ЕС след Финландия.

От палатата отбелязват още, че за периода 2021-2024 г. срещу България има общо девет наказателни процедури, заведени от ЕК за проблеми при транспонирането или прилагането на европейските директиви в областта на управлението на отпадъците, пет от които са прекратени през същия период. Заведените наказателни процедури засягат общо управлението на отпадъците в България, сред тях са за неприлагане на принципа „замърсителят плаща“ и за депониране на отпадъци, които не са преработени по подходящ начин

Докладът на Сметната палата, който представя информация за управлението на опасните отпадъци у нас, е изпратен на ЕК и на международна организация на върховните одитни институции ИНТОСАЙ, посочват от палата. Сред констатациите в него са, че постигнатите резултати при управлението на опасни отпадъци са минимални и не дават увереност, че се ограничава негативното въздействие върху природата и здравето на хората. От палатата отчитат, че липсва приета от Народното събрание Национална стратегия за околна среда, което поставя провеждането на секторната политика без дългосрочна рамка, цели и приоритети. Националният план за управление на отпадъците 2021-2028 г. не акцентира върху основния проблем - генерирането на опасни отпадъци от промишлеността, която е най-големият източник. В доклада се посочва още, че МОСВ не е създало ефективна организация за координация, наблюдение и отчитане на мерките на национално ниво, заложени в плановете за изпълнение на стратегическите документи, а също и че Националната информационна система за отпадъци (НИСО) се нуждае от надграждане.

В доклада Сметната палата констатира още, че 42 процента от нарушенията, установени при кметовете са свързани с незаконни сметища и липса на мерки за тяхното почистване. 29 на сто от кметовете на градове с над 10 000 жители не са осигурили площадки за безвъзмездно предаване на опасни отпадъци от домакинствата. Те са на територията на 8 областни градове - Велико Търново, Габрово, Ловеч, Силистра, Смолян, Сливен, Стара Загора и Ямбол. На територията на останалите 20 области функционират общо 57 броя площадки. Две общини - Криводол и Чепеларе, изобщо нямат приети програми за управление на отпадъците. Одитната институция констатира още нарастване с 41 на сто през 2024 г. спрямо 2021 г. на вноса на опасни отпадъци, които се оползотворяват - за рециклиране на метали, повторно рафиниране на масла и други.

Сметната палата дава седем препоръки на министъра на околната среда и водите, които трябва да бъдат изпълнени до 1 март 2027 г., информират от институцията.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Терзийски, ПП: Политическият чадър в "Баба Алино" е на ГЕРБ

24.06.2026 15:31    

Депутатът от “Продължаваме промяната” Йордан Терзийски коментира д

Съдът глоби шефа на НДК за конфликт на интереси

Върховният административен съд окончателно потвърди наложената на изпълнителния директор на НДК Андрияна Татарова глоба от 5000 лева заради конфлик

Гореща вълна застрашава европейското земеделие

Жеги и продължителна суша застрашават сериозно реколтата от зимни и летни култури в голяма част от континента. Данните от най-новия доклад на Съвме

Тежка катастрофа със загинали затвори магистрала "Тракия"

Тежка катастрофа на територията на област Ямбол затвори магистрала "Тракия" в посока София. Камион е блъснал лек автомобил, като по първоначални да