Картата за градския транспорт влиза в телефона ни

Картата за градския транспорт влиза в телефона ни
29.04.2026 16:04

"Картата за градския транспорт влиза в телефона ви.

Пускаме мобилното приложение, с което превозните документи могат да влязат директно в дигиталния портфейл", написа кметът на София Васил Терзиев във Фейсбук.

"Ето как работи:

Ако имате персонализирана карта, можете да я добавите в приложението и в Google Wallet. Така тя е винаги с вас, в телефона, и се използва директно на валидатора, без физическа пластика.

Ако нямате карта, можете да създадете виртуална неперсонализирана. Зареждате я с избран превозен документ (билет 30/60+, дневна карта и др.) и я използвате дигитално.

Приложението позволява и дистанционно зареждане на повече от един превозен документ, което би могло да улесни корпоративните клиенти.

В момента приложението е налично като Beta версия за Android устройства. Работим по верификацията за Apple, но към днешна дата то все още не е активно за тази платформа.

Пускаме го в тестова версия, защото вярваме, че най-добрите дигитални услуги се създават заедно с хората. Ще разчитаме на обратната връзка на гражданите, за да го подобряваме системно.

Важно е да подчертая, че това не отменя физическата карта, а само добавя допълнителна възможност.

Тази стъпка е част от по-широка политика за дигитализация на процесите, отваряне на данни и създаване на услуги заедно с гражданите.

Благодаря на зам.-кмета по дигитализация Иван Гойчев и на зам.-кмета по транспорт Виктор Чаушев за последователната работа.

Благодаря на екипа на Център за градска мобилност, на разработчиците и на общинските съветници от Продължаваме промяната – Демократична България, Спаси София и ГЕРБ, които съпроводиха процеса до този резултат.

Свързаността е лекотата, с която използваме възможностите на града.С тази поредна стъпка правим София по-свързана и по-удобна за хората", добави във Фейсбук градоначалникът на столицата.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Николай Денков: В „Прогресивна България“ има хаос, който е крайно време някой да подреди

„Прави ми впечатление, че от цялата дискусия изчезна едно изречение, което беше първо в един пост на премиера Радев по време на кампанията. И

DARA се оттегли от фестивал в Баку заради участие в него на руски изпълнители

Победителката от „Евровизия“ DARA вече няма да участва в музикалния фестивал Dream Fest, който ще се проведе на 23 юли в Баку, Азербайджан. Решение

След среща на Демерджиев с представител на САЩ: Визите за българските граждани в САЩ остават

Визите за българските граждани в САЩ остават. Това стана ясно след среща между вътрешния министър Иван Демерджиев и заместник-подсекретаря по страт