Нови 16 случая на морбили у нас, заразените вече са 191

27.04.2026 22:03


Общо 16 нови случая на морбили са регистрирани в страната, като заболелите вече са 191 души. Това показват данните към 27 април, публикувани на сайта на Министерството на здравеопазването.

Осем от новите случаи са в Плевен, шест – във Враца, и още два – в Ловеч. Всички новорегистрирани са на възраст от 0 до 50 години, информира БНТ.

От началото на разпространението на морбили у нас са поставени над 20 хиляди ваксини срещу морбили, паротит и рубеола.

Причинителят на морбили е силно заразен, припомнят от платформата "Плюс мен", създадена от Министерството на здравеопазването с цел популяризиране на ваксините и ползите от тях. При близък контакт със заразен е необходимо незабавно да се потърси медицинска помощ, тъй като при нужда може да бъде поставена ваксина до 72 часа след контакта.

Особено внимателни трябва да бъдат хората, които не са ваксинирани или не са преболедували морбили, бременните, хората с отслабена имунна система, както и родителите на малки деца.

На 19 март здравното министерство съобщи за първите осем случая на морбили, потвърдени в община Бяла Слатина, област Враца. Тогава беше разпоредена извънредна имунизация на всички деца с пропуснати ваксини.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Николай Денков: В „Прогресивна България“ има хаос, който е крайно време някой да подреди

„Прави ми впечатление, че от цялата дискусия изчезна едно изречение, което беше първо в един пост на премиера Радев по време на кампанията. И

DARA се оттегли от фестивал в Баку заради участие в него на руски изпълнители

Победителката от „Евровизия“ DARA вече няма да участва в музикалния фестивал Dream Fest, който ще се проведе на 23 юли в Баку, Азербайджан. Решение

След среща на Демерджиев с представител на САЩ: Визите за българските граждани в САЩ остават

Визите за българските граждани в САЩ остават. Това стана ясно след среща между вътрешния министър Иван Демерджиев и заместник-подсекретаря по страт