Министри поднесоха венци и цветя в памет на жертвите на лагера "Белене" за 77 г от създаването му

27.04.2026 19:00


Министри от служебното правителство поднесоха венци и цветя в памет на жертвите на лагера „Белене“ по повод 77 години от създаването му. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите.

Почитта бе отдадена на т. нар. Втори обект на остров Персин по инициатива на служебния вицепремиер и министър на правосъдието Андрей Янкулов и на министъра на околната среда и водите Юлиян Попов. В церемонията участваха още министърът на вътрешните работи Емил Дечев, министърът на финансите Георги Клисурски, началникът на кабинета на премиера Румяна Бъчварова, представители на областната администрация в Плевен, както и ръководството на Община Белене.

Лагерът „Белене“, създаден на 27 април 1949 г., е най-големият и най-дълго функционирал лагер за изолация на противници на комунистическия режим в България. Той съществува с прекъсвания до 1987 г.

Присъстващите подчертаха, че историческата памет изисква обединяване на усилията на институциите за съхраняване на спомена за жертвите. Те отбелязаха, че се работи по финализиране на процедурата за обявяване на лагера „Белене“ за групова недвижима културна ценност от национално значение.

Целта е мястото да бъде съхранено като пространство за памет и обучение, както и да се впише в контекста на природната среда на остров Персин.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Николай Денков: В „Прогресивна България“ има хаос, който е крайно време някой да подреди

„Прави ми впечатление, че от цялата дискусия изчезна едно изречение, което беше първо в един пост на премиера Радев по време на кампанията. И

DARA се оттегли от фестивал в Баку заради участие в него на руски изпълнители

Победителката от „Евровизия“ DARA вече няма да участва в музикалния фестивал Dream Fest, който ще се проведе на 23 юли в Баку, Азербайджан. Решение

След среща на Демерджиев с представител на САЩ: Визите за българските граждани в САЩ остават

Визите за българските граждани в САЩ остават. Това стана ясно след среща между вътрешния министър Иван Демерджиев и заместник-подсекретаря по страт