МВР: Зараза с антракс плъзна към Разградско

МВР: Зараза с антракс плъзна към Разградско
21.04.2026 16:03

От пресцентъра на ОДМВР - Разград съобщиха, че е разкрита незаконна кланица в Исперихско, в която са били транспортирани животни от новото огнище на антракс в Силистренско. Полицията и Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) вече предприемат засилен контрол върху извозването на животни на територията на цялата област.

Нелегален внос на болни животниПо разпореждане на директора на ОДМВР - Разград старши комисар Петър Ванев са стартирали масови съвместни проверки. В хода на инспекциите униформените установяват, че нелегално взети животни от заразения обект са транспортирани към Разградска област с цел преработка и продажба на месото.

Органите на реда са локализирали лице в Исперихско, което стопанисва незаконната кланица. Обектът е незабавно запечатан, като полицията е поела 24-часова въоръжена охрана на мястото, която ще остане до излизането на официалните резултати от взетите проби.

Издирват всички контактни лицаИнституциите предупреждават за сериозен риск за здравето на хората, които са имали досег с животните. "Случаят е особено опасен заради забавянето на диагностиката и лечението, както и поради факта, че са били преработвани животни в тежко състояние или смърт", посочват от разградската полиция. В момента тече процедура по издирване на всички контактни лица.

Полицейската акция е пряко следствие от избухналото в понеделник огнище на антракс в биволовъдна ферма в силистренското село Черногор. По данни на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), до момента там са умрели 9 животни. Институциите разкриха, че животните са били лекувани тайно в продължение на около 30 дни от ветеринарен лекар, без властите да бъдат уведомени за заразата. Към днешна дата здравните власти са установили 13 души, които са били в пряк контакт със заразата в Черногор

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула

22.06.2026 22:12    

"Идеята е третия и четвъртият имот да имат малко по-ви

Антон Кутев: Искаше ми се да вървим много по-бързо, искаше ми се да сме много по-решителни

„Бих желал да сме свършили много повече работа в Народното събрание досега, но направихме някои неща, които са важни – променихме начин

Иван Шишков: Къщите в "Баба Алино" трябва да бъдат съборени, няма друго решение

Хубаво е Олег Невзоров да разкаже кой създаде у него впечатлението, че в нашата държава може да направи неща, които нямат нищо общо със закона. Пос

Йотова ще награди най-успешните участници в "Спортувай с президента"

Във вторник, на международния ден на Олимпизма, президентът Илияна Йотова ще награди учениците с най-добри резултати на "Президентския тест" от ини