За първи път от 1989 г.! България позеленя, само Кърджали остана на ДПС

20.04.2026 21:44

2026 година - България позеленя, само Кържали остана на ДПС. "Прогресивна България" е първа политическа сила в 30 от многомандатните избирателни райони, ДПС е начело в един - Кърджали.

За първи път от началото на промените през 1989 г. една партия, която още не е конструирана, е завладяла електорално цяла България с изключение само на един регион.

Зелената карта на "Прогресивна България" е по-едноцветна дори от червената карта на БСП през 1994 г. -  след победата на Жан Виденов, и синята карта на ОДС от 1997 г. след победата на Иван Костов.

Почти навсякъде ГЕРБ-СДС е на втора позиция.

В 18 области на страната картината е следната - първа е ПБ, следвана от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.

В трите столични района и Пловдив-град след победителя ПБ са ПП-ДБ. И в четирите изборни района ГЕРБ-СДС са трети.

 

ДПС е първа политическа сила в Кърджали. Втората позиция заема в Разград, Силистра, Търговище и Шумен. Движението е на трето място във Враца, Монтана, Смолян, Хасково.

Кога преди България бе "едноцветна"?

През 1994 г. БСП, водена от Жан Виденов, печели убедително. Партията е първа в 25 от всичките 31 многомандатни избирателни района. Тогава синият СДС запазва лидерски позиции в трите столични района и в Пловдив-град, а ДПС взима Кърджали и Разград.

Социалистите спечелиха 125 мандата и имаха мнозинство в 37-ото Народно събрание.

През 1997 г. картината се повтаря, но се сменя цветът. От червена България става синя. Коалицията Обединени демократични сили, водени от Иван Костов (лидер на СДС), печели 137 мандата. ОДС са първа политическа сила в цялата страна с изключение на Кърджали, където доминира ДПС.

Когато за пръв път се яви на парламентарни избори ГЕРБ, водени от Бойко Борисов, взеха 117 мандата. Но тогава в страната действаше смесена избирателна система. 31 депутати (по 1 от всеки избирателен район) бяха излъчени по по мажоритарна система, а останалите 209 депутати – по пропорционална система. ГЕРБ взе 30 "мажоритарни" места в парламента, отстъпвайки единствено Кърджали на ДПС. Партията на Борисов взе 87 "пропорционални" мандата.

Отчитайки избирателната система, е по-релевантно да сравняваме днешната ситуация с тази от 2014 г., когато също имаше пълна доминация на една политическа сила. Тогава това бе ГЕРБ на Бойко Борисов. През 2014 г. ГЕРБ бе първа политическа сила навсякъде без Кърджали, където победи ДПС.

Очаквайте подробности!

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула

22.06.2026 22:12    

"Идеята е третия и четвъртият имот да имат малко по-ви

Антон Кутев: Искаше ми се да вървим много по-бързо, искаше ми се да сме много по-решителни

„Бих желал да сме свършили много повече работа в Народното събрание досега, но направихме някои неща, които са важни – променихме начин

Иван Шишков: Къщите в "Баба Алино" трябва да бъдат съборени, няма друго решение

Хубаво е Олег Невзоров да разкаже кой създаде у него впечатлението, че в нашата държава може да направи неща, които нямат нищо общо със закона. Пос

Йотова ще награди най-успешните участници в "Спортувай с президента"

Във вторник, на международния ден на Олимпизма, президентът Илияна Йотова ще награди учениците с най-добри резултати на "Президентския тест" от ини