Кибератака остави МЕУ и Министерския съвет без интернет

19.04.2026 18:22

Министерството на електронното управление и Министерският съвет останаха без интернет вследствие на кибератака, съобщи NOVA.

От МЕУ уточниха, че въпреки прекъсването на връзката системите функционират нормално и ситуацията се следи в реално време.

Към момента не работи и правителственият портал egov.bg.

Няма засилена киберактивност към стратегически обекти, сайтове на администрацията, както и атаки от типа „отказ от услуги“ от началото на изборния ден, съобщиха от Министерството на електронното управление (МЕУ) по-рано днес.

Временният ситуационен център за киберсигурност към МЕУ следи ситуацията в реално време. Центърът се председателства от министъра на електронното управление доц. Георги Шарков, а в състава му участват представители на МЕУ, Министерството на вътрешните работи, Министерството на отбраната, Държавна агенция „Национална сигурност“ и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“.

В изборния ден центърът работи без прекъсване от 08:00 часа до полунощ.

При съмнения за заплаха се изработват планове за координиран отговор и се задейства националната група за киберсигурност.

Безпроблемно работят 99,5% от машините за гласуване, по другите се работи и се връщат в изборния режим своевременно, съобщиха още от МЕУ. 

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула

22.06.2026 22:12    

"Идеята е третия и четвъртият имот да имат малко по-ви

Антон Кутев: Искаше ми се да вървим много по-бързо, искаше ми се да сме много по-решителни

„Бих желал да сме свършили много повече работа в Народното събрание досега, но направихме някои неща, които са важни – променихме начин

Иван Шишков: Къщите в "Баба Алино" трябва да бъдат съборени, няма друго решение

Хубаво е Олег Невзоров да разкаже кой създаде у него впечатлението, че в нашата държава може да направи неща, които нямат нищо общо със закона. Пос

Йотова ще награди най-успешните участници в "Спортувай с президента"

Във вторник, на международния ден на Олимпизма, президентът Илияна Йотова ще награди учениците с най-добри резултати на "Президентския тест" от ини