Премиерът Гюров: Търгуването със здраве е не по-малко опасно от търговията с демокрация

16.04.2026 17:24

Няма по-директна заплаха за едно общество и за една държава от търговията с демокрация. Но това не е единственият пазар, на който българският гражданин се превръща в средство за печалба. Не по-малко опасно е търгуването със здраве, при което се използват слабостите на една пробита системата, за да се пълнят касички. И отново цената я плащат гражданите - с вноските си за здраве, но и буквално със здравето си.

Това заяви министър-председателят Андрей Гюров в началото на днешното правителствено заседание.


Премиерът посочи, че докато лекари и медицински сестри напълно основателно настояват за повече средства, системата е заразена с токсични практики, които я източват и от пари, и от възможност да помага. Използват се вратички в закона – не за по-добро лечение, а за повече печалба. Пример е как едно и също лекарство в една болница струва 23 000 лева, в друга – 125 000, което е пет пъти по-скъпо, над 400% разлика. С тази разлика можеш дори нова кола да си купиш, само от едно лекарство. От всички лекарства на цялата болница е напълно възможно да се обзаведе нов автопарк, отбеляза Гюров.


Според министър-председателя най-трудното за приемане е, че това се оказва напълно законно. В същото време българският пациент е на първо място в Европа по доплащане за здравеопазване. Това не е съвпадение, това е система, която позволява да се печели от болката на гражданите, посочи премиерът. Според него това не е само проблем на здравеопазването, нито само на икономиката. Не е и само политически проблем. Той е морален, категоричен беше Гюров.


Точно заради такива безобразия ние сме в тази сграда. А след 3 дни има избори, заяви министър-председателят. Премиерът Гюров разпореди Министерството на здравеопазването в кратък срок да предложи възможни решения.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Започна Международният военен турнир „Най-добър войн 2026“

22.06.2026 17:06    

С откриваща церемония в Националния военен университет „В. Л

Кметът Васил Терзиев: Трудно е да говориш за Витоша без София

Приветствам днешния разговор за бъдещето на Витоша. Всяка стъпка напред е добра новина. Това коментира в социалната мрежа кметът на столица

РИОСВ-София организира действия по спасяване на защитени екземпляри (СНИМКИ)

Експерти от РИОСВ-София организираха транспортирането на три защитени вида птици до Спасителния център за диви животни „Зелени бал

България влиза в режим „суша - порои“

България и Балканите навлизат в нов опасен климатичен режим на рязко превключване между тежка суша и разрушителни порои, съобщават от „Meteo Balkan