Бивш член на НЗОК: Проблемът с цените на лекарствата е в лобито на фармацевтичната индустрия

15.04.2026 16:02

Лекарствата за редки болести не трябва да се купуват от болниците, а директно от НЗОК, каза през БНР д-р Николай Болтаджиев, бивш член на Надзорния съвет на Здравната каса, след като стана ясно, че държавни лечебни заведения са купували скъпоструващи медикаменти за редки заболявания с огромни разлики в цената на един и същ продукт.

"Защо да не купуват така при условие, че законът го позволява? Болниците ползват нашите пари, те са от бюджета, който се прехвърля в Касата. Този проблем е от 2011 година, когато законът е написан така, че да дава тази възможност. И до момента функционира така, като всяка година се отчита разлика в закупуването. Правят проверки и ще излезе, че всичко е законно.

Това може да се реши много лесно от парламента. Тук проблемът е в лобито на фармацевтичната индустрия.

Болниците не са виновни, че законът им позволява нещо, дали е корупционна схема – вероятно, но тя е законна. Къде е моралът на този, който е направил така закона и години го държи?! Политиците са много по-неморални.

Касата е една политизирана структура, както и за много от държавните болници се вижда, че имат политически чадъри.

Останалите лекарства се купуват централизирано от НЗОК. Индустрията пищи, че ги продава на много ниски цени".

Той отчете, че не е видял да се провежда дебат за здравеопазването по време на тази предизборна кампания.

"Но проблемите не са само в здравеопазването. Тази корупция, която виждаме покрай лекарствата, тя е повсеместна. За да се оправи здравеопазването, трябва да се оправят всички звена в държавата. Здравеопазването е икономика. То е стопанска дейност, не е нещо, което държавата може да оправи чрез регулации. Стигна до това ниско ниво благодарение на свръхрегулациите и свръхполитизирането."

Д-р Николай Болтаджиев смята, че здравната вноска не може да се вдигне.

"Защото се плаща от по-малко от два милиона души от реалната икономика. Всички служители от правосъдие, полиция, държавни служители би трябвало да си я плащат сами, за да има справедливост. Държавата би трябвало да плаща реалните вноски на пенсионери и

деца."

Той смята също, че бюджетът за здравеопазване не се изразходва правилно.

"Трябва да се направи дерегулация. Това може да стане единствено чрез демонополизация на Здравната каса."

Източник: БНР

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Ивелин Михайлов обяви края на Исторически парк

22.06.2026 12:03    

Лидерът на партия "Величие" и създател на "Исторически парк" Ивели

523 млн. лв. стоят във Фонда за пътна безопасност, а жертвите на катастрофи растат

България е сред първенците по жертви на пътя, но мерките, които се предприемат за намаляване на пътния травматизъм, са недостатъчни и неаде

"Еконовини": Заради краха на вота, махнаха Тома Белев от съпредседателския пост в „Зелено движение“

След краха на изборите за Народно събрание съпредседателят на партия „Зелено движение“ Тома Белев е отстранен от поста, съобщав

„Софийска вода“ временно ще прекъсне водоснабдяването в част от гр. Нови Искър

На 23 юни (вторник) 2026 г. във връзка с извършване на строително-ремонтни дейности в кв. „Курило“, гр. Нови Искър се налага спиране на