Да подготвим ученика за първия учебен ден – колко струва?

Да подготвим ученика за първия учебен ден – колко струва?
28.08.2025 08:49

Началото на учебната година има неприятният навик да съвпада с периода след летните почивки, в които семейният бюджет е на червено. Предприемчивите родители вероятно вече знаят да не чакат последния момент за пазар, а да използват намаленията в непопулярни месеци, че и дестинации.

Несесер за моливи, купен през юни от случайна разходка в провинцията, например, може да се окаже с 20 лева по-евтин от този, за който през септември ще похарчите 60 лева. Вариации в цените, когато говорим за подготовка за ученика, има и спрямо това дали подготвяте първокласник, на когото купувате всичко ново, или дете в 4 клас, което вече има раница, несенер, папки и т.н.

Взимаме за пример дете в първи клас, на което трябва да се купи всичко. В по-големите класове може да се спести от раница, подвързии, изостанали етикети, гумички и т.н. Освен това в сметките не включваме училищна униформа, защото не всички учебни заведения изискват такава.

Съвет 1: Преди да започнете да купувате учебни пособия, изчакайте първата родителска среща или говорете с класния ръководител. Много неща от списъците, които намирате в интернет, не са необходими.

Например, популярни напоследък са „улеснения“ за родителите от типа готови ученически комплекти. Идеята не е лоша. Въпросът е, че не всичко в тях ще ви е необходимо – ако в един клас ползват темперни бои, в друг ще са нужни акварелни, а не и двата вида. Ако пък в комплекта се съдържа и пергел, то трябва да знаете, че с нашата учебна програма той ще ползва най-рано след 3 клас.

Съвет 2: Не купувайте подвързии и тетрадки предварително. Предвидете си ден след получаването на учебниците, в който да се заемете с подвързването на учебниците и тетрадките и етикетирането им. Най-добре си намерете предварително книжарница, в която имат всякакви модели и размери подвързии, в които учебниците и тетрадките да не „плуват“.

Съвет 3: Дрехите купувайте през годината, като съобразите размерите. Ако сега купите зимно яке, например, може да го намерите и с до 80% отстъпка, само защото не е в сезона.

Съвет 4. Не пестете от раница и несесер

Различните модели раници са с голям ценови диапазон, между 80 и 140 лева. Все по-малко вероятно е да намерите добра раница за под 80 лева. А „добра“ ще рече да е максимално лека, ортопедична, устойчива, с дългогодишна гаранция, водоустойчива, със светлоотразителни ленти и т.н. Не купувайте твърде цветни раници, ако искате да се ползва няколко години. Лилава раница с картинка на Лило и Стич сега може да звучи като добра идея, но само след година – няма да е.

Несесер – цената зависи много от модела и дали е пълен (препоръчваме вие да си го попълните с избрани от вас моливи, химикали и т.н.). Но може да намерите празен несесер – актуален модел с достатъчна вместимост за изброеното по-долу на цени до 20 лева (все още!), както и пълен несесер за 60-70 лева. Не скъпете за тази покупка, защото повечето деца не умеят да пазят. Ако несесерът е нискокачествен, той ще „сдаде багажа“ за може би не повече от месец при ежедневното вадене и поставяне обратно на моливи, химикали, гумички и т.н. Ако е малък, пък нищо няма да се побира в него.

Най-голямото перо откъм разходи, когато говорим за училище, са именно раницата и несесерът. За следващите учебни пособия няма необходимост да сравняваме цени, тъй като те са по-дребни и по джоба на повечето семейства. Даваме приблизителни стойности, взети от популярни онлайн магазини с уговорката, че можете да си намерите и по-изгодни или пък по-скъпи и качествени.

Съвет 5: Не са ви нужни комплекти. В тях се добавят неща, които са излишни и просто се застояват се по бюрата на децата.

Сухо лепило – 2,40 лева.

Ножица – 5,40 лева

Чертожен комплект (линия, 2 триъгълника и транспортир) – 5 лева

Химикал – от обикновена за 24 ст. до гел химиалка с гума за 6 лева

Гума – 1,30 лв.

Пластилин – 6,30 лв., дъска и ножче - 1,90 лв.

Пастели – вземете най-бюджетния вариант, тъй като рядко се използват. Има пастели и за по 2,50 лв.

Цветни моливи – цената зависи от броя, но търсете качество, защото ако се чупят лесно, скоро ще ви трябват нови. За 12 цвята – средната цена е 10-12 лева.

Флумастери – и тук цената зависи от броя. От опит бихме препоръчали да се спрете на един модел и да взимате едни и същи флумастри всеки път, като впоследствие с новите да допълвате изписаните. Нелоши модели (12 бр.) може да намерите за 7 лв.

Акварелни бои – 10-20 лв.

Блок за рисуване А4 – 10 листа за 3 лв.

Гланцово блокче – 1 лв., или топ цветна хартия за 8-10 лв.

Острилка – от обикновена за 1,90 до механична с камера за 35 лв.

Чернографитен молив - 3,20 лв.

Чашка за вода за рисуване - 1,80 лв. - 6,80

Kомплект четки за рисуване – 4,89 - 9,60 лв.

Mушама за чин – 7-10 лв.

Етикети – варират от обикновени самозалепващи по 40 броя за 1,39 лв. до 18 бр. с различни картинки за 6,50 лв.

Тетрадки – тук можете да намерите уж готови комплекти, но както казахме по-горе – първо научете колко тетрадки и по колко страници ще са ви необходими преди да се озовете с такива с 2 по 60 страници, когато са ви необходими 6 с по 20 листа, например.

За 1 клас най-често искат тетрадка с тесни и широки редове – две за български език, две за литература. Най-малките – по 20 листа, струват около 1 лев. Същото важи и за математиката – често са нужни 2 – за работа в клас и домашна работа, също около лев. През годимата вероятно децата ще сменят максимум три тетрадки.

Тетрадка с бели листа се искат за по-специфичи предмети, като час на класния.

Подвързии – за тях казахме да не бързате, а цената ще се определи от броя подвързани учебници и тетрадки. Но за пример самозалепваща, регулируема подвързия е на цена 1,16 лв. Комплект от 10 броя подвързии за тетрадки формат А5 (малки тетрадки) е 3,50 лв.

Бутилка за вода и кутия за храна – и двете започват от 15 лева.

Дрехи

Що се касае за дрехите, откровено казано човек може да мине „тънко“ и на 15 септември, особено ако говорим за рокля и костюм, които ще бъдат облечени веднъж. Но това е въпрос на лична преценка. Тъй като говорим за необходимото за училище, то в това влиза анцуг, тениска и маратонки за часа по физическо възпитание. Анцуг за момче в първи клас може да намерите и за до 30 лева, но цената зависи много от марката и модела, които искате, и може да е и над 100 лева.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

КЕВР каза колко ще струва природният газ за септември

28.08.2025 16:30    

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природни

Пожар горя в сграда на НОИ - Стара Загора

Пожар е възникнал в сградата на НОИ в центъра на Стара Загора тази сутрин, предаде БНР.Причината е късо съединение в осветително тяло в прие

Туристи пропищяха: Кръчма скубе с лимонада на прах за 13 лв., надченките са 550%!

Лимонада на прах на цена 13 лева за литър, сервирана в пловдивско заведение, втрещи туристи.Оскубаните гости на кръчмата обясниха пред „Теле

Вижте оценките на четиримата кандидати за членове на КПК

Номинационната комисия обяви оценките си за четиримата кандидати за членове на Комисията за противодействие на корупцията. С най-висока